2024.05.16. 17:20
Videón az extrém megmérettetés: idén is megmászták a Turul lépcsőit a hősök +fotók
A több mint 150 induló egész délelőtt, folyamatosan rajtoltatva rohamozta a Kő-hegy lépcsőit. Már a kilencedik Turul Lépcsőfutó Bajnokságot tartották Tatabányán május 16-án.
Elképesztő akaraterő, állóképesség és kitartás. Erről szólt az immáron kilencedik alkalommal megrendezett Tatabányai Turul Lépcsőfutó Bajnokság, amelyet május 16-án tartottak a Turul Emlékműnél (Kő hegy). A futóverseny célja ezúttal is a Belügyminisztérium állományában dolgozók, valamint a civil lakosság figyelmének felkeltése volt az aktív sportolási lehetőségekre, valamint az egészséges életmód kialakítására.
– Vannak versenyzők tűzoltó védőruhában, és vannak sportfelszerelésben teljesítők is. Az ország minden területéről érkeztek, mind civilek, mind pedig a Belügyminisztérium hivatásos állományának a tagjai, úgy mint rendőrök, katonák, tűzoltók, nagyon színes tehát a skála – tudtuk meg Benke István Roland tűzoltó századostól.
Több kategória is volt a Turul Lépcsőfutó Bajnokságon
A versenyt 2013-óta rendezi meg a Komárom-Esztergom Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatósága, évről-évre egyre több résztvevővel, az ország minden részéből érkező versenyzőkkel, csapatvezetőkkel és meghívott vendégekkel. Az embert próbáló futást a magas szintemelkedés, valamint az extrémnek nevezhető 419 megmászandó lépcsőfok jellemzi. A több, mint 150 idei versenyző egyéniben indulhatott, négy korcsoportban (18-30, 31-40, 41-50 év között, és 50 év felett), női, illetve férfi kategóriában, sportruhában vagy tűzoltó védőruhában. A hivatásos állomány és a civilek között ezúttal sem volt külön kategória, együtt indultak.
GALÉRIA: Kilencedik alkalommal rendezték meg a Turul Lépcsőfutó Bajnokságot Tatabányán (Fotó: Z.M.)
Fotók: Zetovics Márió– Én Dunaújvárosból jöttem, és rendszeresen jövök erre a tűzoltóversenyre, ez az egyik kedvencem. Szeretem a kihívást, és szerintem ez a legnehezebb ilyen jellegű futóverseny az országban, mert a táv hosszú, magas a szintkülönbség, és sok a lépcső, amiknek az állapota is elég rossz. Ráadásul nem folyamatos, egyenletes a lépcsőzés, hanem hol kisebb, hol nagyobb fokokat kell lépni. Úgy érzem, jól sikerült most a verseny, de aki felér a célba és teljesíti a távot, az már mindenképp győztesnek mondható – mesélte nekünk a verseny után Raffai Tibor, a dunaújvárosi LTSZ - VÉD-SZ Tűzoltóparancsnokság tűzoltója.
A kategóriák győztesei:
férfi sportruha, 18-30 éves kategória - Borbás Balázs (2 perc 45 másodperc)
férfi sportruha, 31-40 éves kategória - Hársch Attila (3 perc 31 másodperc)
férfi sportruha, 41-50 éves kategória - Vígh József (3 perc 58 másodperc)
férfi sportruha, 50+ kategória - Sági József (2 perc 52 másodperc)
női védőruha, összes - Dr. Sápi Csilla (7 perc 6 másodperc)
férfi védőruha, 18-30 éves kategória - Windischmann Dávid (4 perc 18 másodperc)
férfi védőruha, 31-40 éves kategória - Nagy Kornél (4 perc 41 másodperc)
férfi védőruha, 41-50 éves kategória - Kiss János (4 perc 28 másodperc)
férfi védőruha, 50+ kategória - Bukta Tamás (6 perc 26 másodperc)
Bár a szél, a fák nyújtotta árnyék és a változóan felhős idő kellemes levegőt biztosított, az indulók teljes felszerelésben és maszkban ebből nem sokat éreztek. De még ez sem tántorított el attól senkit, hogy részt vegyen a megmérettetésen. A verseny egyébként családias, jó hangulatban telt, még az óriási megpróbáltatás ellenére is, amit védőruhában és felszerelésben hajtottak végre az indulók, akiket a táv során és a célban rengetegen buzdítottak. Sőt, az utolsó métereken a bajtársiasság is előjött mindenkiből, hiszen egymást segítették, kísérték át a versenyzők a célon, ahol mindenkit frissítő várt, de jelen voltak a mentőszolgálat munkatársai is, akik szükség esetén plusz oxigénnel is ellátták a futókat.