Projektbemutató

2024.05.22. 05:29

Szakképzési hátránykompenzációs programok és rugalmas tanulási utakról szólt a bemutató +fotók

Újabb mérföldkőhöz ért a szakképzés. Tatabányán jelentették be, hogy a szakképzési hátránykompenzációs programokat és a rugalmas tanulási utak kialakítását huszonhárom milliárd forint pályázati támogatás segítheti a jövőben.

Kemma.hu

Tatabányán jelentette be dr. Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára a GINOP Plusz-5.3.2-24 Szakképzési hátránykompenzációs programok és rugalmas tanulási utak című standard projektet. A bejelentésre a részletek ismertetésére a Tatabányai Szakképzési Centrum központjában került sor, ahol részt vettek a szakképzésben részt vevő oktatási intézmények képviselői is. 

Bencsik János, a Tatai medence országgyűlési képviselője köszöntőjében kiemelte: az elmúlt harminc évben mindig fókuszban volt a szakképzés. Jelentős előrelépés történt az infrastruktúrában, de az is bebizonyosodott: nem a tárgyi feltételek határozzák meg a tettrekészséget, a tudást. A számokról szólva kijelentette: a gyerekek létszámának általános csökkentése a szakképzést is érinti. A felsőoktatásnak azonban komoly elszívó ereje van, és a szakképzés helyzete csak akkor tud igazán javulni, ha nem lehet alacsony pontszámokkal bekerülni a felsőoktatásba. Szakemberekre pedig nagy szükség van - hangsúlyozta. 

Dr. Hankó Balázs az új lehetőségről kijelentette: olyan képzési lehetőség, amelyben mindenki képességének megfelelően teljesedhet ki. 

A világ mást üzen
Czunyiné dr. Bertalan Judit, Északnyugat-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztésért felelős kormánybiztosa kijelentette: a szakképzésbe motiválatlan gyerekek érkeznek, hiszen a világ, amely körülveszi őket azt sugallja: influenszerként könnyen pénzhez, sikerhez juthat. A hátrányos helyzetű családok nagy része nem sokat olvas. A világ mást üzen, mint amit a szakképzésben részt vevők. A magyar szakképzés a rendszerváltozás óta kérdések sokaságát veti fel. A harminc éven belül is ciklikusan változik. 
Pákozdi Szabolcs, a Tatabányai Szakképzési Centrum főigazgatója bemutatta az intézményt. Tanulóik nyolcvanöt százaléka duális képzésben vesz részt a 182 partner egyikénél. Népszerű az informatika, a turizmus és a gépészet.

Huszonhárom milliárd forintos pályázat segíti majd a hátrányos helyzetűeket szakmákhoz jutni. Rugalmas tanulási utat kínál. Hozzátette: a három éves tradicionális szakmákon túl az öt éves technikusi képzésen is elsajátíthatják a gyártási csúcstechnológiákat. Ez utóbbi területén hazánk az 5. helyen áll a világban, és az új szakképzés ismét feltette Magyarországot Európa térképére: kiemelkedő helyen állnak a szakmák versenyében a víz-gáz és fűtésszerelők, valamint a szoftver-fejlesztők. Nagy jelentősége van a duális képzéseknek is. Ma már tíz diákból 5 választja a tanulás mellett a munkát is, s tízből hat a szakképzést. A lemorzsolódás is csökkent, jelenleg 7,7 százalék. 

A rugalmas tanulási út kapcsán kiemelte a Dobbantót, amely hátrányos helyzetű diákoknak kínál lehetőséget a felzárkózásra. A most megnyílt keretösszeg újabb 20 ezer diáknak segít majd a jövőben a céljai elérésében.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában