2024.05.26. 10:00
Emléktábla került az Angolkert bejárataihoz
Tavaly volt 100 éve, hogy megnyitották az Angolkertet Tatán a látogatók előtt. Most emléktábla került mindkét bejáratához.
A Tatai Helytörténeti Egyesület szervezésében, Tata Város Önkormányzata támogatásával két emléktábla került az Angolkert Erzsébet téri és Pálmaház felőli bejáratainál.
A Tata.hu beszámolója szerint tavaly nemcsak az Angolkert alapításának 240. évfordulójára emlékeztek, hanem arra is, hogy 100 éve nyitották meg a kertet a nagyközönség előtt.
Két emléktábla
A jubileumok kapcsán született meg az emléktáblák ötlete a Tatai Helytörténeti Egyesület elnökének, dr. Kis Tibornénak a fejében, aki először Boglári Zoltánnal, a körzet önkormányzati képviselőjével egyeztetett. Végül Michl József polgármester és az önkormányzat támogatásával valósult meg az elképzelés. Az ünnepségen a város vezetője köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett a munkában.
Ahogyan arról a Kemma.hu is beszámolt, az Angolkert értékeinek helyreállítása, megóvása érdekében Tata Város Önkormányzata az elmúlt időszakban pályázati és saját források segítségével több ütemben hajtott végre a helyszínen fejlesztéseket. Ezek nyomán helyreállították a sétányok eredeti útvonalait, felújították az Esterházy Nyári lakot és az egykori nyári konyha épületét valamint a műbarlangot. Tavaly pedig megvalósult a Jenő-malom és környezetének helyreállítása, és időközben felújították az Erzsébet téri és a Pálmaháznál lévő bejáratokat. A folytatásban egy határon átnyúló pályázat keretében a közeljövőben a műromok, a Török mecset és a harmadik bejáratnál lévő két kőgriff is megújul.
Története
A tatai Angolkertet gróf Esterházy Ferenc (1746-1811) álmodta meg. Barátaival Angliába utazott, ahol nagy hatást gyakoroltak rá a természeti formákat utánzó parkok. Hazatérve elhatározta, hogy birtokán, a bővizű karsztforrások közelében hasonló kertet alakít ki, melynek alapjait 1783-ban Böhm Ferenc uradalmi vízépítő mérnök tervezte és telepítette. 1923-tól vasárnaponként volt látogatható a park. 1945 után az Angolkertet közparkká nyilvánították, és Néppark elnevezést kapott.