2024.05.15. 12:40
A Bakonyban is pusztít a kór
A kőris a Bakony egyik gyakori fafajtája. Ezért is nevezték el a Bakony legmagasabb kiemelkedését Kőris-hegynek. Egyre inkább úgy tűnik, nem sokáig gyönyörködhetünk a kőrisekben.
Pompás kőriseket láthatnak azok, akik a Bakonyban járnak. Nem csoda, hiszen itt ez az egyik leggyakoribb fafajta. Legalábbis egyelőre.
Egy ideje ugyanis kórokozó támadja meg az őshonos fafajtáinkat, vélhetően idegen, behurcolt gomba, amelyre egyelőre még nincs gyógyír.
A Bakonyban is pusztít
A Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. éves szakmai napján elismert előadók beszéltek a klímaváltozás erdeinkre gyakorolt eddigi és várható hatásairól, a Verga erdővédelmi intézkedéseinek változásairól Alsóperén. A veol.hu jelen volt az eseményen, és, mint írják:
Az erdészeti klímazónák változása egyértelmű. Gyengíti a fákat, amik így könnyebben megbetegszenek. A klímaváltozás negatív hatása ellen úgy küzdhetnek az erdészek, hogy az erdők egészségi állapotát óvják, azt pedig úgy lehet megoldani, hogy természetességüket növelik, ökológiai egyensúlyra, a fajok sokféleségének, változatosságának megteremtésére törekednek egy helyen belül is.
A változó környezeti viszonyok miatt az elmúlt húsz esztendőben új kórokozók jelentek meg a Bakonyban is, mint például a kőrispusztulást okozó gombafaj is, amely elsősorban a környék magaskőris-állományait veszélyezteti.
Az 1990-es években jelent meg kontinensünkön ez, az Ázsiában őshonos kórokozó, majd rohamosan el is terjedt az egész Európában. A Hymenoscyphus fraxineus (korábban: Chalara fraxinea) kórokozót hazánkban először 2008 első felében azonosították, méghozzá Nyugat-Magyarországon, Kapuvár és Sárvár térségében, majd ezzel párhuzamosan Budapesten is.
A Verga területén tapasztalt kőrispusztulás, az egyre bővülő fertőzés kapcsán a társaság 2023-ban kidolgozta kőrisstratégiáját.
Tavaly nyolchektárnyi kőrispusztulással érintett erdő felújítását kezdte meg az erdőgazdaság, idén további nagy területű erdőfelújításokkal folytatja a programot – tudatta a veol.hu.