2024.03.11. 19:43
Hangoskönyv születik a díjnyertes regényből
Akár utazás közben is elmélyülhetünk majd fővárosunk dicső vagy éppen kevésbé fényes évszázadainak rejtelmeiben. Az olvasók körében minden bizonnyal népszerű lesz a történelmi regény hangoskönyv-változata is.
2023-ban Budapest létrejöttének százötvenedik évfordulója alkalmából közös, különleges kötettel jelentkezett a Történelmiregény-írók Társasága. Az összetartó közösség tagjai egy-egy rész megírását vállalták magukra és bár tizenhat különböző szerző jegyzi az egyes fejezeteket, a cselekmény ennek ellenére összefügg. A Buda & Pest – egy város zivataros századaiból címet viselő kötetből a Farkasok és Révészek, vagyis két család több korszakon átívelő történetét ismerhetjük meg, mely bővelkedik kalandos, rejtélyes történetekben, illetve fordulatokban egyaránt. A mű – melyből hangoskönyv-változat is lesz – sikeres lett, az Év Könyve 2023 elnevezésű irodalmi díj közönségszavazásán borító és történelmi regény kategóriában is díjat nyert.
Mindegyik szerző igent mondott a hangoskönyvre
Schmöltz Margit esztergomi író – aki a dorogi Cselenyák Imrével és az esztergomi Soós Tiborral együtt képviselte vármegyénket a projektben – elmondta, hogy szerzőtársaival közösen sokat beszélgettek a kötet jövőjéről. A megjelenése után elképzelték, hogy akár egyszer mozifilm vagy sorozat is születhetne belőle, sőt az olvasói visszajelzések nyomán az is felmerült közöttük, hogy akár hangoskönyvként is megállná a helyét.
– Amikor az utóbbi ötletről beszélgettünk, akkor arra is kitértünk, hogy úgy lehetne igazán különleges és sokszínű a hangoskönyv, ha profi színészek és felolvasók helyett mi magunk olvasnánk fel az általunk írt fejezeteket – jegyezte meg.
Végül mind a tizenhat író vállalta, hogy részt vesz az újabb közös munkában, ezáltal auditív módon ízelítőt adnak saját személyiségükből, stílusukból is. A szerzők egy budapesti stúdióban rögzítik a felvételeket.
– Tartottunk próbafelolvasásokat, melyek jól sikerültek. Természetesen mindenki kellően lelkes és egyenként is készülünk a felvételekre. Bár nekem van egy kicsi rádiós múltam, így nem először ülök a mikrofon elé, ennek ellenére nagy kalandként tekintek a hangoskönyvre – árulta el.
Tervek
Schmöltz Margit szerint nagy megtiszteltetés számukra, hogy több ismert és népszerű író is részt vett a történelmi regény megszületésében. Közülük kiemelte Nemere Istvánt, aki szintén igent mondott a hangoskönyv-változatra és vállalta, hogy felolvassa a saját fejezetét. Az esztergomi író megjegyezte: a felvételek alkalmával figyelnek arra is, hogy a szavakat, mondatokat megfelelően hangsúlyozzák, ezáltal az olvasók számára egy kellően élvezetes kiadvány készülhet. Egyébként a jövőbeli tervek kapcsán elárulta, hogy egyelőre nem kaptak megkeresést a mű megfilmesítésével kapcsolatban, ugyanakkor remélik, hogy az évszázadokat átívelő történet idővel felkeltheti a filmesek érdeklődését is. A szerzőkkel közösen azon is dolgoznak, hogy külföldön is megjelenhessen a regény. Ezáltal akár Európa szerte még többen megismerhetik a főváros múltját.
Schmöltz Margit elmondta azt is, hogy egy-egy fejezet felolvasása minimum 2-3 óráig tart. A felvétel közben kellően koncentrálniuk és figyelniük kell a szerzőknek és bizony nem árt a „hangjukkal” is spórolni.
– Én például a nehezebb mondatoknál azt is be fogom jelölni, hogy hol kell levegőt vennem, így könnyebb lesz a szövegek rögzítése – jelentette ki, majd hozzátette: szerzőtársaival nagy reményekkel várják a hangoskönyv megjelenését.