2024.02.29. 13:55
Természet szeretetére és tiszteletére neveli évtizedek óta a fiatalokat
Mintegy ezer gyermek életére, szemléletére gyakorolt hatást az eltelt évtizedek alatt, az országosan is egyedülálló kezdeményezésre a honi horgászszövetség is felfigyelt. Tanítványai rendre természetet tisztelő felnőttekké válnak.
Osvald Zsolt naptárában 1988 szeptembere óta a hétfői nap vörös betűs ünnepnek számít, hiszen megszakítás óta a hétindító napokon tart horgászszakkört Esztergomban a felnövekvő generáció tagjainak, amelyen a természet tisztelete áll fókuszban.
– 1988-ban 26 éves voltam, a főiskola elvégzése és a katonai szolgálat teljesítése után pedagógusként dolgoztam Pilismaróton. Esztergomi lakóhelyem közelében működött a helyi Vasas Horgász Egyesület irodája. Bekopogtam és elmondtam, hogy szeretnék bekapcsolódni a szervezet életébe. Cserhalmi László elnök – aki akkor a MIM Vasas Sportkör elnöke is volt egyben – nagyon megörült ennek – idézte fel Osvald Zsolt, akinek a nagypapája egyébként az egyesület egyik alapítója volt.
Természetszerető horgászokká válnak a tanítványai
Osvald Zsolt az egyesületnél mindig is elnökhelyettes volt, a fő feladatának pedig a gyermekekkel való foglalkozást tekintette. A szakkör neki köszönhetően térségi és országos szinten is fogalommá vált.
– Nem elsősorban a horgászatra, hanem a természet ismeretére, szeretetére és tiszteletére tanítom meg a gyermekeket, akik közül többnek az apukája is szakkörösöm volt. Jelenleg 25 tanítványom van – mesélte.
Természetesen a horgászat technikája is szóba kerül, a tanítványaival rendre szép eredményeket érnek el a négytusa elnevezésű horgász vetélkedőn. A feladatok között szerepel a célba dobás, tesztlap kitöltése, a felszerelések helyes felkötése, a negyedik tusa pedig a horgászat.
Az évtizedek alatt hozzá járó gyermekek közül több százan kiváló természetszerető és tisztelő horgászokká váltak és van közöttük országos bajnoki címet szerzett horgász is, mint például Csőregi Balázs és Sztahovits Péter.
– Büszke vagyok arra is, hogy szakköröseim közül többen egyesületi vezetők lettek. Ők tudják, hogy a közösségépítés és a vízfelület gondozása is elengedhetetlen része a horgászatnak – mondta.
Társadalmi munka
Az elnökhelyettes azt is elárulta, hogy a hétfőnkénti foglalkozások mellett olykor plusz programokat is beiktatnak. A közelmúltban az egyesület társadalmi munkát szervezett, a szakkörös fiatalok és szüleik kellő lelkesedéssel végezték a búbánatvölgyi tavaknál a feladatokat. Volt, akik szemetet szedtek, de a Kerek-tó partfalának megerősítésében, a veszélyes fák metszésében, lombtakarításban is lehetett rájuk számítani. Osvald Zsolt célja, hogy a fiatalok megtapasztalják: semmi sincs ingyen, tenni kell azért, hogy egy vízfelület a jövőben is horgászatra alkalmas legyen.
Osvald Zsolt mindig is ingyen, társadalmi munkában szervezte és bonyolította le a szakkört és a négytusára való felkészítést. Érdekesség, hogy a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) részéről felkérték, hogy ossza meg másokkal is a szakkörrel kapcsolatos tapasztalatait.