2023.03.01. 20:00
Medál készülhet szeretteink hamvaiból Tatabányán
Elsőre érdekes lehet elhunyt hozzátartozóink hamvait magunkon viselni nap mint nap, mégis több mint száz ilyen jellegű rendelést teljesített a tatabányai emlékékszer-készítő az elmúlt három évben. Ribai-Földi Alexandra szerint a kegyeleti ékszerek pozitív jelentéstartalommal bírnak: szívünk felett hordhatjuk szeretteinket akkor is, ha már nincsenek közöttünk.
Szeretteink emléke mindig velünk lehet
Forrás: beküldött
– Öt évvel ezelőtt kezdtem foglalkozni különleges ékszerekkel. Kezdetben állatszőrök és fogak felhasználásával készültek – kezdett történetmesélésbe Ribai-Földi Alexandra, akinek mindig volt háziállata, főként kutyája és így lett személyes történetből munka. Eltelt néhány év, 2020-at írtunk, amikor férje tanácsát meghallgatva, érdeklődni kezdett a kegyeleti ékszerek iránt.
– A gondolatot hamar tettek követték és a világhálón kezdtem kutakodni a kegyeleti ékszerek után. Egye jobban ástam bele magam a történetbe – folytatta Alexandra, akinek ebben az időben érkezett első ilyen jellegű megrendelése is és elkészítette első, hamvakból készült ékszerét.
– Sokszor egészen megrendítő dolgokat hallok. Némi túlzással azt is mondhatnánk, hogy a megrendelők elmondásaiból ismerem az elhunytak történetét. Ez a munkám velejárója, viszont a másik része sokkal örömtelibb. Egyfajta kapaszkodót adok és hiszem, hogy szerettünk így tovább él az emlékezetünkben – vallja Alexandra, miközben tisztában van vele, mennyire megosztó a kegyeleti ékszerek társadalmi elfogadottsága. Szerinte az első reakció sok esetben a teljes megdöbbenés, de az évek múlásával elfogadóbbak, mondhatni nyitottabbak lettek az emberek.
– Egyre kevesebb nemtetsző reakciót kapok. Mindenki szeretné megőrizni egy-két szeretett emléket, és ennek ez egy jó módja lehet – mondta az ékszerkészítő, aki jól tudja, esetében a hibázási lehetőség komoly vesztességgel járhat.
Alexandra többször is egyeztet a megrendelővel, mielőtt elkezdené a munkát. Semmit sem bíz a véletlenre. Műhelyben dolgozik és sok esetben akkor, amikor már mindenki alszik. Jól tudja, hogy a folyékony alapanyagból mekkora adagot kell kikeverni, mielőtt öntőformákba vagy fémalapokba kerülne.
– A hamvakat vagy felületre, vagy az anyagba dolgozom. Ha felületre, akkor nincs „felesleg”. Ha belekeverem az anyagba, akkor lehet olyan, hogy kicsit több marad bedolgozva. Ebből ajándék medál készül – tette hozzá a tatabányai vállalkozó, aki szívesen dolgozik fém és bőr kiegészítőkkel, amit ékszerrel szerel össze. Egy emlékékszer ára körülbelül 15 és 20 ezer forint között mozog, ha nagyobb ékszerről van szó, akkor már 25 ezer forintnál kezdődik az ár.
Típustól függ, hogy a megrendeléstől számítva mikor lesz kézzelfogható az ékszer. Alexandra jelenleg egy német megrendelésen dolgozik és csak ezután tud a következő feladatra összpontosítani. Azt mondja, legalább két hetet kell várni, de hat hétnél tovább biztosan nem. Lapunk kérdésére, hogy volt-e elégedetlen vásárló, elmondta, egyszer fordult elő. Abban az esetben is inkább az ékszer méretével volt probléma.
– Választható több forma, szín és méret. Népszerű a szív alakú nyaklánc és nem is a kegyeleti ékszerek, hanem az emlékdarabok fogynak leginkább. Sok édesanya kér meg, hogy kisbabája első hajtincsét formázzam ékszerré – mondja Alexandra, aki háromgyermekes anyukaként ugyancsak őriz néhány saját készítésű medált kertvárosi otthonában.