Múltidéző

2022.11.02. 19:59

Retró fotók és videó: pont 72 éve indult meg a munka almásfüzitői timföldgyárban

72 éve, ezen a napon avatták fel az Almásfüzitői Timföldgyárat. Fotókon mutatjuk, hogyan is nézett ki az egykoron szebb időket is megélt hatalmas gyár.

Kemma.hu

1955.

Forrás: Fortepan/UVATERV

Jeles nap volt november 2-a 1950-ben. 72 évvel ezelőtt nem csak Almásfüzitő, de az egész ország számára, ugyanis ezen a napon avatták fel a timföldgyárat, amely abban az időben Közép-Európa legkorszerűbb és legnagyobb timföldgyára volt. A „lánykori” nevén Duna-völgyi Timföldgyár dolgozói a nyitás apropóján még Rákos Mátyásnak is írtak táviratot, amelyben az egész magyar népnek bejelentették, hogy vállalt kötelezettségeiket az építkezés során teljesítették, a létesítmény üzembehelyezésének napja pedig épp a tizedik évfordulójára esett annak , hogy Rákosit a „fasiszta” börtön falai közül kiszabadították. 

A gyár építését, ahogy annak idején az MTI beszámolt róla, 8 hónappal a kitűzött határidő előtt fejezték be. A novmber 2-i reggeli munakezdés után délután a kultúrteremben tartották az avatási ünnepséget, amelyen megjelent Gerő Ernő, a Magyar Dolgozók Pártjának főtitkár-helyettes, Rónai Sándor, az Elnöki Tanács elnöke, Dobi István, a miisztertanács elnöke, Zsofinyecz Miháky nehézipari miniszter és Czettner Sándor nehézipari államtitkár is. 

Az igazgató Zákány Zoltán és Gurkin vezérigazgató is beszédet mondott, és természetesen a viharos taps sem maradt el. Úttörők adtak át virágokat, Gerő a szovjet „felszabadítás” utáni időszak leghatalmasabb alkotásának nevezte a timföldgyárat, de méltatta az üzemhez épült lakótelepet is. 

A hatalmas épületekből álló gyár rengeteg embernek biztosított munkát évtizedeken keresztül. Bejáratánál öles, még ma is látható felirat hirdette: itt a munka becsület és dicsőség dolga.1972-ben, húsz évvel a nyitás után a Dolgozók Lapja arról számolt be, hogy az almásfüzitői Timföldgyárból útnak indították az első exportszállítmányt Algériába azokból a különleges timföldekből, amelyek z ipari gázok, gőzök és más folyadékok szárítására alkalmasak. Az NDK-ba szállított különleges timföldet pedig a bútor-, á műanyag és a fémipar hasznosították a különféle felületek finomcsiszolásához használták.   

1997-ben, 47 évvel felavatása után azonban bezárták kapuit. A leállás évében egyébként parlamenti vizsgálóbizottság felállítását is követelte a helyi szakszervezet és üzemi tanács. Az üzemet privatizáló cég egyébként csődbe ment, ennek folyományaként pedig 1997 márciusban elfogyott a gyárban a tüzelőolaj, amely a lakótelepi lakásoka fűtéséhez is elengedhetetlen volt, így hidegek maradtak a radiátorok egy napra.

Most régi képeken mutatjuk meg nektek, miként is festett az egykor munkásoktól nyüzsgő gyár.

Azóta javarészt filmek és sorozatok  jeles forgatási helyszínéül szolgál. Tavaly például a Halo című amerikai sci-fi sorozatot forgatták itt. Többek között itt forgatta Jennifer Lawrence a Vörös veréb című filmet, de Taron Egerton és az Oscar-díjas Jamie Foxx is itt forgatta a Robin Hoodot

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában