2022.11.18. 21:27
Élőláncba álltak a jövőért a tanárok és a diákok a megyei városokban is
Pártpolitikától mentes demonstrációra hívta megyeszerte a Pedagógusok Szakszervezete Komárom-Esztergom megyei tagozata azokat a diákokat, tanárokat és szülőket, akik fontosnak érzik az oktatás színvonalának emelését.
Tatabányán transzparenssel vonultak
Forrás: 24 Óra
Fotó: Hagymási Bence
Tatabányán a szervezet megyei elnöke, Szatmári Márta szervezte az esti felvonulást, amelynek során elektromos mécsesekkel, transzparensekkel és közös énekléssel jelezték a demonstrálók, hogy a „Grund mi vagyunk”.
Az Erkel Ferenc Zeneiskola melletti parkolóból vonultak a rossz idő ellenére is a dózsakerti szökőkúthoz a pedagógusok, szülők és diákok, ahol a rövid beszédek előtt elhangzott Heltai Jenő Szabadság című verse. A demonstráción beszédet mondott többek között Szabó Zsuzsa, a szakszervezet elnöke, majd Epres Attila Jászai Mari-díjas színművész vette át a szót.
A megyében pénteken több városban is demonstráltak a tanárok és tanítványaik. Esztergom belvárosában például reggel a Rákóczi tértől indult az élőlánc. A főút mentén diákok, szülők és szimpatizánsok álltak, a mellettük elhaladó autósok „szimpátia-dudáltak”.
Tatán délelőtt szintén több százan alkottak élőláncot a belvárosban és itt is biztatták dudálásra a velük szimpatizáló autósokat.
Itt a legforgalmasabb útszakasz mellett, a körforgalom és a buszvégállomás között különböző transzparenseket, többek között az autósokat is dudálásra biztató feliratokat, vagy épp az oktatás fontosságát hirdető táblákat emeltek a magasba a demonstrálók.
A korosztály vegyes volt. Fiatalabb, szemmel láthatóan iskolás lányok éppúgy voltak köztük, mint meglettebb férfiemberek.
Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára nemrég elmondta, hogy a Klebelsberg Központ tervezési adata szerint a jelenlegi árakat figyelembe véve csak az iskolák fűtése a tavalyi 26 milliárd forintnál akár 225 milliárd forinttal drágább lehet. Ezért a pedagógusbérek rendezéshez a nemzeti források mellett szükség van az uniós támogatások bevonására: a tervek szerint 50-50 százalékban hazai és EU-költségvetésből mintegy 1200 milliárd forint lesz illetményemelésre fordítható 2025-ig. Számszerűsítve 777 ezer forint a célösszeg az idei 440 ezer forintos pedagógus-átlagkeresethez képest.