2021.10.25. 14:00
Frontvonalon a megye, újra támadnak a poloskák: íme a legjobb trükkök ellenük!
Legyen az kerti vagy vándor-, a büdösbogár otthonunk egyik legbosszantóbb betolakodója. Íme a biztos módszer poloska ellen.
Legyen az kerti vagy vándor-, a büdösbogár otthonunk egyik legbosszantóbb betolakodója. Íme a biztos módszer poloska ellen.
Forrás: Kemma.hu
Fotó: A. P. A.
Amikor ősszel pár napra visszatér a napsütéses, enyhe idő, már nyitjuk is ki az ablakot. A friss levegővel azonban nem várt vendégeket is beengedünk. Repkednek, megbújnak, aztán hirtelen a falnak koppannak, és mindezeken túl: elviselhetetlenül büdösek. Kiirthatatlannak tűnnek, de nem kell megtanulnunk együtt élni velük! Hatásos módszereket mutatunk a poloskák ellen.
A hazánkban őshonos a mezei poloska mellé távoli tájakról érkezett a zöld vándorpoloska és a barna színű ázsiai márványpoloska. Mindhárom növények nedveivel táplálkozik, komoly károkat és fejtörést okozva a mezőgazdaságnak, kerttulajdonosoknak.
– A paradicsomot kedvelik a legjobban, de ha ez nincs a kertünkben akkor a többi növényen vetik meg lábukat. Népszerű a körükben még az uborka, a tökfélék, valamint a virágok is. Háló kifeszítésével ugyan meggátolhatjuk, hogy tömegesen ellepjék a termést, de biztos megoldás nincs ellenük – tudtuk meg Herold Ferenc komáromi kertészmérnöktől. A legellenszenvesebb rokon mégis a vérrel táplálkozó ágyi poloska, amelytől, ha egyszer beköltözött hozzánk, komoly feladat megszabadulni.
De a felsorolásnak itt sincs még nincs vége. Mivel országunk területén egyre inkább a szubmediterrán-mediterrán éghajlat jellemző, az invazív poloskák egyre több faja jelenik meg és kopogtat az ablakainkon.Különböző afrikai, ázsiai és amerikai fajok okoznak bosszúságot a magyar háztartásokban. Az újonnan megjelenő csipkéspoloska ráadásul nem csak kellemetlen szagot áraszt, de még csíp is.
Tavaly még országos poloskatérkép is készült, amelyből kiderült: megyénk csak a közepesen fertőzött kategóriába tartozik, Oroszlányon és Tatabányán kevesebb a poloska, míg Komáromban és Esztergomban már jóval több rovarral találkozunk. A legtöbb poloskát Nyergesújfalun és Lábatlanon észlelték, ahol kiugróan magas a számuk.
Poloska ellen az élni és élni hagyni módszer nem sokat ér. Pohárral elfogni és ablakot nyitva elengedni őket nem érdemes, ha csak nem akarjuk, hogy a szomszédnál vagy később újra nálunk keressen menedéket. Agyontaposni, szétnyomni pedig a szaga miatt rossz ötlet.
Nem jelent megoldást a porszívó sem, amit hosszú időre használhatatlanná tehet a büdös bogarak szaga. A fokhagyma jó tipp lehet, ám számunkra is élhetetlenné teszi a lakást. A poloska elleni védekezés leghatásosabb fegyvere mégis a konyhában készül. Az ellenszer pedig 1 perc alatt összedobható:
1 teáskanál szódabikarbónát és fél kávéskanál ecetet kell elkeverni fél liter langyos vízben.
Az így kapott poloska elleni permetszer a nyílászárókra, különösen a nyitott ablakok belső éleire, bútorokra fújva garantáltan távol tartja a betolakodókat. A szer a barna színű márványpoloskáknál is hatásos. Ha az ecetes szaggal mi is hadilábon állunk, eszünkbe juthatnak a büdös bogár elleni vegyszer boltokban kapható, szintetikus változatai. Ezek azonban nem túl egészségesek.
De ecet helyett levendulaolajból, teafaolajból, esetleg mentaolajból is állhat a saját készítésű poloska elleni szer. Az ágyi poloska ellen pedig egyértelműen a teafaolaj a megoldás. Ők keményebb ellenfélnek bizonyulnak: amíg a növényekre káros poloskák csak a hideg elől menekülnek be hozzánk, az ágyi poloska táplálkozni és szaporodni akar. A vérünket szívja, csípései viszketnek, petéit pedig egész évben otthonunk, bútoraink sarkaiba, zugaiba rakhatja.
Az ózongenerátort, amit sok cég reklámoz, ágyi poloska ellen igazi tömegpusztító fegyvernek gondolhatnánk. Szakemberek szerint azonban hiába költünk sokat az irtásra: a kártevő csak arrébb költözik. A levendulaolaj viszont itt is hatásos: vízzel hígítva permetezzük az ágy szélére, oldalára.
A teafaolaj is beválhat, frissítő, antiszeptikus hatású. A közvélekedéssel szemben a bútorokat nem kell kidobni, erre is van megoldás! Alapos átvizsgálással megtalálhatjuk, és a bútorokról eltávolíthatjuk a petéket, a ruhaneműket pedig magas hőfoknak kitéve szabadíthatjuk meg a poloskáktól.
A szakemberek azt javasolják, ha találkozunk egy példánnyal, ne érjük be az elüldözéssel, inkább likvidáljunk. A védett helyeken áttelelő egyedek lesznek ugyanis az alapítói a következő évi populációknak.