2021.01.10. 07:00
Megható: a naszályi házaspár 28 gyermeknek jelenti a szerető családot
Hetven családnál csaknem kétszáz gyermek nevelkedik a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató megyei hálózatában. A naszályi Csányi Tibor Györgyné és férje három saját mellett az elmúlt évtizedben 28 gyermeket nevelt. Manapság Kinga, Niki, Olivér, Dávid, Sanyika, Regina, Fanni, valamint Botond mellett a nagylány Ditta, és unokái, Zente és Fédra nevét kell leggyakrabban ismételniük.
Forrás: Beküldött
Csányi Tibor Györgyné, Mónika és férje mosolyogva üdvözölt és invitált be otthonába. A szobában, ahol leültetnek, két kisfiú nagy munkában van: építkeztek, miközben fülig érő szájjal üdvözöltek.
– Tizenegy éve vagyok nevelőszülő – kezdte Mónika. – Egészségügyi szakközépiskolában tanultam, és a legjobb barátnőm egy komáromi lakóotthonban élt. Mikor meglátogattam, akkor szembesültem azzal, vannak családok, amelyek olyan helyzetbe kerülnek, hogy súlyos gondot jelent számukra saját gyermekük nevelése. Elhatároztam, ha felnövök, ezekkel a gyerekekkel foglalkozom.
Mónika Tatán és Tatabányán dolgozott a gyermekosztályon. Tizenegy évvel ezelőtt döntötték el párjával, hogy elvégzik a nevelőszülői tanfolyamot.
– Három saját gyermekünk mellé érkezett az első kisbaba, Regina, aki még mindig velünk él – mesélte. – Saját gyermekeink közül Dittánk akkor volt 13, Fanni 7, Botond pedig 5 éves. Ma már a legnagyobb lányunknak két saját gyermeke is van, Zente és Fédra. Fanni 18 éves, most érettségizik, Botond 16 és Pesten tanul.
Gyönyörű családjuk mellett az elmúlt tizenegy évben huszonnyolc gyermeknek nyújtottak biztonságos, szeretetteljes környezetet. Közben beült mellénk egy nagylány, aki csendben figyelte a beszélgetést.
– Regina még kisbaba volt, amikor hozzánk került – mutatta be az ifjú hölgyet Mónika. – Aztán néhány hónap elteltével pedig érkeztek a többiek. Volt olyan, hogy tizenkettő gyermek ülte körül az asztalt.
A családban mindig voltak pici babák. A legkisebb, a három hónapos Kinga a szomszéd szobában meg sem rebbent a beszélgetésünk alatt, az emeleten aludt az egyéves Niki és Olivér. A két mosolygós fiú, Sanyika és Dávid a kisasztalnál ült. Miközben beszélgettünk, Sanyika felpattant, odarohant Mónikához, átölelte. Dávid követte és mutatta: zsiráfot épített a kockákból. Dicsérő simogatás és puszi járt érte. Fanni, az egyik saját gyermek is leült melléjük, segített az „építkezésben”. Természetes számára, hogy ekkora család veszi körül, és ilyen sok testvére van.
– Az elhelyezés általában gyorsan történik, mert a legtöbb esetben váratlan esemény miatt kell a gyerekeket a családból kiemelni, de fontos, hogy tudják tartani a kapcsolatot vér szerinti szüleikkel – mondta Mónika, akit nevelt gyerekei Maminak szólítanak. A kapcsolattartás a gyámhivatal által szabályozott módon, a Szent Ágota helyiségében zajlik a vér szerinti szülőkkel. Arra is van lehetőség, hogy a gyerekeiket a vér szerinti szülők bizonyos alkalmakkor hazavigyék.
– Már néhány hónap alatt is ki tud alakulni egyfajta kötődés. A gyerekek ezért is szólítanak Maminak és Papinak bennünket. Ez természetes, de számunkra az elsődleges feladat, hogy saját, vér szerinti családjába tudjuk visszasegíteni a gyerekeket. Ezért fontos a szülőkkel való kapcsolattartás, picit olyanok vagyunk, mint a távoli rokonok – mondta. Hozzáfűzte: ha a szülők helyzete rendeződik, akkor visszatérhetnek családjukhoz a nevelt gyerekek, ám vannak olyanok is, akik nagykorúságuk eléréséig, esetleg tovább is nevelőszülőknél maradnak.
A figyelem, a mosoly, a kedvesség, az egymásra figyelés tapintható a családban. A két fiú végig velünk egy szobában játszott, és a nagylányok is kiszivárogtak szobáikból. Megszokták, hogy sokan vannak, s néha idegenek kérdezősködnek. Mónika férje korán kel, a munkából délután tér csak haza. Az egész napos tennivalók, a gyerekek ellátásának nagy része Mónikára hárulnak. Reggel bölcsődébe, óvodába viszi a négy kicsit, majd hazatér, és az iskolásokat szállítja. Napközben a három hónapos kislánnyal van otthon. Rendezi a lakást, főz, most, takarít, majd három órakor visszafelé zajlik a logisztika. Délután közös tanulás, játék, majd a bölcsisek hét, az ovisok nyolc órakor mennek aludni. Reggel fél hatig csendes a ház. Hétvégén sétálnak, kirándulnak a hat bölcsis, ovis gyerek terelgetésében Regina segít Mónikának.
– Egyikünknek sem volt nagy családja, de nagyon boldogok vagyunk, hogy ilyen sok gyermek vesz körül bennünket – nézett a férjére a 47 éves Mónika. – Bízunk benne, ez nagyon sokáig így marad. Amikor kikísértek, akkor vettem észre a hatalmas polcrendszert, amely tele volt pelenkákkal, babaruhákkal, kiegészítőkkel. Tucatnyi holmi, ezernyi emlék, amely megszínesíti a Csányi család életét.
Nevelőszülők
– Megyénkben 70 nevelőszülői családnál 183 gyermek nevelkedik. Emellett hét lakásotthonban – Tatabányán, Környén, Oroszlányban, Vértesszőlősön, Ácson és Koppánymonostoron – további 79 – mondta Barta László, a Szent Ágota Gyermekvédelmi szolgáltató területi igazgatója. A szakember hozzátette: mindig vannak olyan helyzetek, amikor kiemelnek gyermekeket a családjukból, legyen szó csecsemőről vagy kamaszról. Őket el kell helyezni nevelőszülőknél, ezért fontos, hogy minél többen vállalják e nemes hivatást.
A nevelőszülővé válás többlépcsős folyamat, amire önéletrajz és motivációs levél elküldésével lehet jelentkezni. Ezután következik egy kötetlen beszélgetés, majd környezettanulmány készül és pszichológusi, valamint egészségügyi alkalmassági vizsgálaton kell részt vennie annak, akit érdekel ez a hivatás. Ezt követően kezdődhet el a 60 órás képzés, amelynek befejezésével szolgáltatói nyilvántartásba kerül a nevelőszülő, és ettől a pillanattól kezdve helyezhető ki gyermek hozzá.