elfagyott rügyek

2020.04.21. 17:30

A környei méhész elárulta, hogy idén hiánycikk lehet az ízletes akácméz

A csapadékhiány és a hirtelen lehűlés, valamint az éjszakai fagyok nem csupán a gyümölcsösöket viselik és viselték meg, hanem az akácfákat is. Ez pedig azt is jelenti, hogy az egyik legízletesebb, leginkább keresett mézfajtából az akácból ismét hiánycikk lehet.

Petrik József

Sajóörös, 2019 április 25. Méhek a kaptár bejáratánál. Április elejétõl a betelelésig, október végéig tart a méhesszezon, amikor a méhesgazdák a természet rendjében virágzó növényvilágot és a mezõgazdasági kultúrákat követve gyûjtik és pergetik a mézet. Egy-egy méhcsalád 15-35 kiló mézet hord évadonként. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû – különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzõje/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt.

Forrás: MTVA

Fotó: Oláh Tibor

Az elmúlt évekkel ellentétben az idén jól teleltek, általában szépen fejlődtek a méhcsaládok. A virágpor mennyiségével sincs hiány. Ami a nektárral és méhpempővel együtt fontos a méhek esetében a fiasításban, az utódok táplálásában, mivel ezek jelentik a fehérjeforrást. A helyzet azonban csak az első pillanatban tűnik rózsásnak. Hogy miért nem az, egyebek mellett erről beszélgettünk Simonné Venter Évával, a Turul Méhész Egyesület, az országos egyesület megyei tagszervezete elnökével, a környei Simon Méhészet vezetőjével.

– Hamarosan megkezdjük a vándorlást a repcére – mondta az elnök asszony. – A repce állapota jó, erőteljesnek tűnik. Félő azonban, hogy a csapadékhiány miatt mennyi nektár képződött a virágokban, ami döntően befolyásolhatja az eredményességet. Persze a fő mézforrást most is az akác jelenteni, a kollégák szinte mindegyike erre készült. Ám a hideg nappalok és fagyos éjszakák az akácot éppen a rügypattanás időszakában érték. Így az akácosok óriási károkat szenvedtek az ország egész területén. Meggyőződésem, hogy idén nagyon-nagyon kevés lesz az akácméz. Akinek lesz, az szerencsésnek mondhatja magát.

A szakember szólt arról is, hogy a jó erőben lévő, családok népességével nincsenek gondok, de mivel az akácnak befellegzett, gyakorlatilag ezeknek a szorgos rovaroknak nem lesz dolguk. Azaz a méhészeknek nagyon észnél kell lenniük, hogy minél kevesebb legyen az úgynevezett rajzás, hogy minél kevesebb méh költözzön ki úgymond a kaptárokból a fákra...

– Úgy tartja a méhész társadalom, hogy általában ötévente „terem” bőven az akácvirág mézet – emelte ki Simonné Venter Éva. – Méhésztársaim és magam is úgy véljük, hogy már háromszor is elmúlt az az öt esztendő, akácmézbőség nélkül. Korábban a családok nem voltak kellően erősek a nagy munkához, mert az egyedpusztulások gyengítették. Ebben az évben meg a fagy jelentette az akadályt, mivel nincs akác...

Becsapós akácvirágzás

Hidegek ide, fagyok oda, a természet azért tovább teszi a dolgát. Ez pedig azt is jelenti, hogy az akác újra ki fog hajtani. Ám mi, laikusok csak azt érzékeljük ebből, hogy virágba borultak a fák. A szakma azonban tudja, hogy ez a sarjú virágzás, mert így nevezik, az akácnál csupán minimális nektárt ad. Látványnak persze tetszetős, de meddő virágzás. A méhészek ezzel nem mennek semmire, ebből nem nyerhetnek mézet, nem lesz bevételük. A vándorlással pedig csak a kiadásaikat, költségeiket növelik. A gazdák legfeljebb abban reménykednek, hogy legalább a családok fenntartásához ez elegendő lesz. Ellenkező esetben ugyanis előfordulhat, hogy a méhészeknek kell táplálniuk a fullánkosokat, hogy éhen ne pusztuljanak.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában