2018.06.14. 20:00
Algák, Trabant, 40 év – medencebezárások helyett nagy terveket szőnek a Fényesen
A vezérigazgató szerint ebben a formájában már nem érdemes felújítani az elavult fürdőt, de azt is elmondta, miért zárták be a medencéket, és mi lenne a megoldás.
A Fényesen a katonai medence
Forrás: Kemma.hu
Fotó: Szűr Annamária
Megint napokra bezárták a Fényes Fürdőben az amorf medencét. Algásodás miatt napokig csak a katonai medence üzemelt. A fürdőt üzemeltető Tatai Városkapu Közhasznú Zrt. 2017-es beszámolója szerint tavaly, egy-egy melegebb napon 1500–2000 fürdőző is vett jegyet a Fényesre.
Mint ahogy arról már korábban beszámoltunk, a tatai Fényes Fürdő az idén a nem várt műszaki és gépészeti problémák miatt csak részben nyitott ki június 1-én. Az amorf medence csak a következő hét közepétől üzemelt teljes gőzzel. Ám a látogatók csak pár napig élvezhették a medencét, a hétvégén algásodás miatt újra bezárták pár napra. A Városkapu vezérigazgatóját, Berczelly Attilát kérdeztük.
– A vegyszer, amit rendeltünk, nem érkezett meg időben, ezért elkezdett algásodni a medence. Mivel forrásvíz, sokkal több olyan ásványi anyagot tartalmaz, ami segíti az algaképződést – kezdte a vezérigazgató, aki azt is elmondta, hogy főleg esztétikai okok miatt zárták le a medencéket. – Az alga nem veszélyes az emberi szervezetre, azonban nem szép látvány, ezért döntöttünk úgy, hogy míg nem sikerül orvosolnunk a hibát, nem üzemel az amorf medence. Illetve addig ingyenesen használhatják a fürdőzök a katonai medencét – szögezte le Berczelly.
Szerdán már újra használhatták a fürdőzök az amorf medencét. A sportmedence nyitása kérdéses még. A vezető szerint, ha minden jól megy, hétvégére az is üzemelni fog. Ez nem azt jelenti, hogy az idei szezonban nem lehet több leállás.
– Ez egy nagyon öreg strand, elavult berendezésekkel. Nem tudom garantálni előre, hogy nem lép fel újabb probléma, ami miatt be kell zárni a medencéket – mondta a szakember, aki azt is elárulta, hogy a strandnak a működtetése így is hatalmas teher a városnak.
– Ha csak az árképzést nézzük, a Tata-kártyás belépők kompenzálása is hatalmas költséget jelent. A teljes árú belépő se kerül sokba. Nem is kérhetünk többet az elavult strand szolgáltatásaiért. Viszont az üzemeltetése pont az elavult berendezések miatt sokkal költségesebb. Csak egy példa: egy modern, fóliázott medencét a tél után nem kell újracsempézni – magyarázta az igazgató, aki szerint pár év múlva ebben a formában már nem lesz üzemképes a strand.
Berczelly egy Trabanthoz hasonlította a fürdőt.
– A strandot nem érdemes a negyven évvel ezelőtti állapotába visszaállítani. Egy teljesen új élményközpontot kellene létrehozni. A jelenlegi fürdő felújítása szerintem olyan, mintha egy család vett volna harminc éve egy vadonatúj Trabantot. Most pedig annak a felújításával szeretnék megoldani a közlekedésüket – vélekedett Berczelly, aki elképzeléseit is megosztotta:
– A strandot, a szállást, és a természetvédelmi területet magába foglaló új koncepciót kell kidolgozni. Kidolgozunk egy olyan tervet, ami a húsz évvel későbbi Fényes Fürdőt képzeli el mind struktúrában, mind szolgáltatásban, mind programokban – beszélt a tervekről a fürdő vezetője.