2024.11.11. 13:19
Nagy Márton: a gazdaság elérte a teljes foglalkoztatottságot, ezért most a reálbérek növelése a cél
A kormány 21 pontos gazdaságpolitikai akcióterve mintegy 4000 milliárd forintot mozgat meg a gazdaságban jövőre, ebből több mint 2600 milliárd jut a családoknak, 1400 milliárd pedig a vállalkozásoknak – közölte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Századvég vidékkonferenciáján hétfőn, Budapesten.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter előadást tart a Századvég budapesti vidékkonferenciáján
Forrás: MTI
Fotó: Máthé Zoltán
Elmondta: fordulóponthoz érkezett a gazdaság, a szeptemberi mélypont után az utolsó negyedévben már 0,7 százalékos növekedést vár a kormány, ami jövőre az első negyedévben 1,1 százalékra, a második negyedévben 2,4 százalékra, majd a második fél évben 4 százalék fölé emelkedik.
A parlament elé hétfőn beterjesztett 2025-ös költségvetésben jövőre 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány az idei 0,7 százalék után.
2025-ben a külső konjunktúra fokozatos javulása várható, a jármű- és akkumulátorgyártás havi szinten már növekedést mutatott
− hangsúlyozta.
A kormány új gazdaságpolitikai akcióterve három pillérre épül: a jövedelmek vásárlóerejének növelésére, megfizethető lakhatás biztosítására és a kkv-k támogatását célzó Demján Sándor programra.
A gazdaság elérte a teljes foglalkoztatottságot, a foglalkoztatási ráta 81 százalékon áll, ezért most a reálbérek növelése a cél. 2028-ra 1000 eurós minimálbérrel és egymillió forintos átlagkeresettel számol a kormány
− ismételte meg Nagy Márton.
Hangsúlyozta,
a bérkonvergenciának a gazdasági növekedésen kell alapulnia.
A jövő évi 4-5 százalékos reálbéremelést a kkv-szektornak ki kell tudnia gazdálkodnia, ehhez a termelékenység növelésére, valamint a szektor konszolidációjára van szükség − tette hozzá.
Az akcióterv részleire kitérve elmondta, hogy az mintegy 2632 milliárd forint forrást biztosít a családok számára 2025-ben. Ennek több mint a felét, mintegy 1465 milliárd forintot a lejáró lakossági állampapírok után fizetendő kamatkifizetések biztosítják.
A tőkerésszel együtt mintegy 3000 milliárd forint keresheti a helyét a gazdaságban, ami mehet a lakáspiacra, valamint a fogyasztásra
− tette hozzá.
A kormány számításai szerint összesen 500 milliárd forint értékben vehetnek fel a 17–25 év közötti fiatal munkavállalók munkáshitelt, a családi adókedvezmény emelése összesen 75 milliárd forinttal növeli a háztartások vagyonát. A családok 300 milliárd forintnyi önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást fordíthatnak lakásvásárlásra, -felújításra.
Megjegyezte: a kormány az adminisztráció egyszerűsítésével igyekszik gyorsítani a folyamatot.
Az ötezer fő alatti településeken élő gyermekes családok számára elérhető vidéki otthonfelújítási programra 25 milliárd forintot szán a kormány, és várakozásaik szerint a háztartások jövőre 25 milliárd forint értékben használhatják fel a Széchenyi-pihenőkártyára feltöltött összegeket lakásfelújítási célra.
A gazdaságpolitikai akcióterv vállalati lába, a Demján Sándor program jövőre mintegy 1400 milliárd forintnyi forrást mozgat meg. Ebből mintegy 650 milliárd forintot tesznek ki a kkv-szektort érintő uniós programok. A kormány tervei szerint a visszafizetendő támogatások felhasználását a beruházási hitelek mellett szeretnék a forgóeszköz-finanszírozásra is kiterjeszteni.
A kkv-szektor beruházásait és versenyképességét százmilliárd forintos tőkeprogrammal támogatja a kormány, amely segítheti a vállalatok „méretugrását”.
Az 1+1 kkv beruházásélénkítő támogatási program célja a cégek beruházási aktivitásának emelése. Az 50 milliárd forint keretösszegű program keretében 5–150 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek a cégek, legfeljebb 50 százalékos támogatási intenzitással
− emelte ki.
November elsejétől érhetők el a Széchenyi Kártya Program (SZKP) beruházáshitelei 3,5 százalékos kamattal, amely jövőre a várakozások szerint 150 milliárd forintnyi fejlesztési forrást biztosít a cégeknek.
A kkv-k exportját élénkítő hitelprogram jövőre 350 milliárd forintot, az Exim kifektetést – külföldi befektetést – támogató hitelprogram, valamint a Nemzeti Tőkeholding tőkeprogramja együttesen 50 milliárd forintot juttat a vállalkozásoknak.
Az egyes alprogramok indulásáról és azok részleteiről a kormány a következő hetekben ad részletes tájékoztatást – mondta a miniszter.
A Századvég idén negyedik alkalommal rendezte meg vidékkonferenciáját. Az előadások, panelbeszélgetések során a versenyképesség, az energetika és a foglalkoztatáspolitika kérdéseit vitatták meg a részvevők.