2019.03.12. 23:15
Túrázás közben is védjük a szemünket
Ha egy teljes napon át tartózkodunk a tűző napon napszemüveg nélkül, könnyen elfáradhat, begyulladhat a szemünk.
Szemgyulladás, szürkehályog, UV-sugárzás. Három veszélyfaktor, amely ellen napszemüvegünkkel védekezhetünk, és ha túrázni indulunk, jól tesszük, ha nem felejtjük otthon – figyelmeztet a Csupasport.
A tűző napsütés nemcsak a bőrünket károsíthatja, hanem a szemünket is megviselheti. Ha egy teljes napon át tartózkodunk a tűző napon napszemüveg nélkül, könnyen elfáradhat, begyulladhat a szemünk. Ha huzamosabb időszakot töltünk hasonló körülmények között, a szürke hályog kialakulásának esélye is nő.
Ha rendszeresen járunk túrázni vagy hegyet mászni, különösen fontos szemünk megfelelő védelme, már csak azért is, mert 305 méteres magasságváltozásonként 4 százalékkal nő az UV-sugárzás mennyisége.
Milyen a jó túranapszemüveg?
A közhiedelemmel ellentétben a legfontosabb, amire figyelnünk kell, nem a lencséje, hanem az alakja.
Túrázás közben a fény nem kizárólag egy irányból jön, ezért a keretnek olyan kialakításúnak kell lennie, hogy minden oldalról megfelelően védjen.
Minél zártabb a szemüveg, annál jobb.
Ezt követően természetesen a lencsére is megfelelő figyelmet kell fordítanunk. Általános szabály, hogy védelmet kell nyújtaniuk az UV-sugárzás 99-100 százaléka ellen.
Az erre alkalmas lencséken általában találunk egy „UV400” szöveggel ellátott matricát.
A megfelelő lencse kiválasztásának ugyancsak szempontja, hogy mennyi fényt enged át. A szemüvegek általában öt kategóriába vannak sorolva, ennek megfelelően 0–4-ig jelölik őket. A kettes napszemüveget szinte bármilyen körülmények között bátran használhatjuk, de ha nagyobb szinteket teszünk meg, esetleg magashegyi túrára indulunk, érdemes legalább a hármast választani, amely a bejövő fény 80-90 százalékát blokkolja.
A négyes erősségű szemüvegek több mint 90 százalékát kiszűrik a fénynek, de mivel ezek nagyon sötétek, kizárólag havas tájakon, gleccsereken használhatóak – normál körülmények között, például vezetéshez kifejezetten veszélyes lehet a viselésük.
A túranapszemüvegek lencséinél általában két típussal találkozhatunk. A polarizált hatékonyan szűri meg a tört és visszaverődő fényt, használatával elkerülhető a hunyorgás, miközben a színek kiválóan élvezhetőek, és élénkek maradnak.
A fotokróm lencse fő jellemzője, hogy a fény erősségétől függően automatikusan sötétedik vagy világosodik, tehát képes alkalmazkodni a változó fényviszonyokhoz. Problémát egyedül az jelent, hogy a változásra várni kell, és néha meglehetősen sokat.
Általánosságban ha vezetéshez keresünk napszemüveget, mindenképpen a polarizáltat válasszuk, túrázáshoz ellenben mindkettő tökéletesen megfelel.
Borítókép: csupasport.hu