2022.11.22. 06:00
Túl sok személyes adatot szivárogtat ki a böngészőnk – itt egy megoldás
Cikkünk egyik eszközével kideríthető, mennyi adatunk szivárog ki online böngészés közben; a másikkal pedig megakadályozhatjuk ezt, pajzsot tarthatunk a magánéletünk védelmére.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Ollyy
Amikor megnyitjuk az internetes böngészőnket, azonnal elkezdik követni a tevékenységünket és gyűjteni rólunk az adatainkat. A meglátogatott webhelyek nyomon követhetnek mindent, a kattintott linkektől az IP-címünkig.
Látható, milyen számítógépen dolgozunk – beleértve az akkumulátor élettartamát is –, kiderül, milyen közösségi oldalakra vagyunk bejelentkezve. Nem vagyunk teljesen eszköztelenek ebben a helyzetben! De mielőtt még az egyik – ingyenes s biztonságos – megoldásra térnénk, legalább futólag nézzük meg, hogy konkrétan a mi számítógépünk milyen adatokat oszt meg rólunk.
Az Electronic Frontier Foundation ingyenes eszköze, az itt található Cover Your Tracks rövid vizsgálattal felfedi, hogy a böngészőnk mennyi adatot fecseg ki rólunk. A nonprofit alapítvány által működtetett eszköz kimutatja a réseket a böngészőnk védelmében.
Nem kell mást tenni, mint kattintani a „TEST YOUR BROWSER” feliratra, s az átlagosan 30 másodpercig tartó teszt kimutatja biztonsági hiányosságainkat. Az összesített eredmény a leggyakrabban sajnos így néz ki:
A képünkön látható adatok az egyik számítógépünkről azt mutatják, hogy az egyáltalán nem védett, nem blokkolja a követő hirdetéseket, nem tiltja le a láthatatlan nyomkövetőket, és minden felkeresett weboldallal megosztja adatainkat.
Mit tehetünk a magánéletünk védelméért?
A legtöbb kéretlen nyomkövető kisiklatható egyes böngészőbővítmények vagy a beépített védelmi mechanizmusok révén, de a legravaszabb nyomkövetők ezeket is megkerülhetik. Javasoljuk, hogy használják például a Privacy Badgert. Ez a böngészőbővítmény automatikusan megtanulja blokkolni a láthatatlan nyomkövetőket.
A kis borzot egyszerű bővítményként hozzáadhatjuk a Chrome-hoz, a Firefoxhoz, az Androidhoz, az Edge-hez és az Opera böngészőhöz. Meg fogja akadályozni, hogy a hirdetők és más külső nyomkövetők titokban nyomon kövessék, merre járunk és milyen oldalakat nézünk meg az interneten.
Ha egy hirdető több webhelyen követni akar minket az engedélyünk nélkül, a Privacy Badger egyszerűen automatikusan letiltja, hogy a hirdető további tartalmat töltsön be a böngészőnkbe.
Számára olyanok leszünk, mintha hirtelen eltűntünk volna.
Miben különbözik a Privacy Badger a többi blokkoló bővítménytől?
Automatikusan elemzi és blokkolja a felhasználói hozzájárulás követelményét sértő nyomkövetőket vagy hirdetéseket, ráadásul jól működik a felhasználó beállításai, technikai ismeretei vagy bonyolult konfigurációi nélkül is. Nonprofit szervezet állítja elő, egyértelműen a felhasználók és nem a hirdetők érdekében dolgozik.
A Privacy Badger két alapvető dologban különbözik a hagyományos hirdetésblokkoló bővítményektől. Először is, míg a legtöbb más blokkoló bővítmény a hirdetések blokkolását részesíti előnyben, a Privacy Badger pusztán egy nyomkövető-blokkoló.
A bővítmény nem blokkolja a hirdetéseket – hiszen azok hasznosak, informatívak is lehetnek számunkra –, hacsak nem követik a felhasználót!
Másodszor, a legtöbb más blokkoló a blokkolandó domainek vagy URL-ek ember által összeállított listájára támaszkodik. A Privacy Badger viszont algoritmikus nyomkövető blokkoló – minden „követést” blokkol vagy korlátozza azokat a követő domaineket.
Hogyan működik?
Amikor megtekintünk egy weboldalt, az oldal többnyire sok különböző forrásból származó tartalomból áll. Például egy híroldal betöltheti az aktuális cikkét, egy hirdetési cég hirdetéseit, a hozzászólásokat és így tovább.
Ha a netes böngészés közben úgy tűnik, hogy ugyanaz a forrás követi a böngészőnket különböző webhelyeken, akkor a Privacy Badger működésbe lép, és azt mondja a böngészőjének, hogy ne töltsön be több tartalmat az adott forrásból. És amikor a böngésző leállítja a tartalom betöltését egy forrásból, az a forrás többé nem tudja követni a felhasználót.
Digitália
- Saját halálos mellrákját kezelte (sikeresen) egy tudós vírusterápiával
- A világ legkelendőbb telefonja: kitalálja, melyik az?
- Hazai tervezésű pilóta nélküli légijármű forradalmasítja a tisztítástechnológiát
- Ezért van mesterséges intelligencia a Samsung tévéiben
- Így torzítják a gondolkodásunkat az interneten látható képek