2023.04.20. 13:13
Orbán Viktor: bővülnek a kínai-magyar gazdasági és pénzügyi kapcsolatok
A miniszterelnök a Karmelita kolostorban munkaebéden fogadta Tien Kuo-lit, a China Construction Bank elnökét.
Orbán Viktor a Karmelita kolostorban fogadta a China Construction Bank elnökét és delegációját 2023. április 20-án
Forrás: Miniszterelnöki Sajtóiroda
Fotó: Fischer Zoltán
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a Karmelita kolostorban fogadta Tien Kuo-lit, a China Construction Bank (Kínai Építési Bank, CCB) elnökét és delegációját - közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
Szerdán nyitotta meg magyarországi fióktelepét a CCB, amely eszközállománya alapján a világ második legnagyobb hitelintézete.
A csütörtöki munkaebéden, melyen a miniszterelnökön kívül a kormány több minisztere, Szijjártó Péter, Varga Mihály, Nagy Márton és Csák János is részt vett, üdvözölték a bank budapesti képviseletének megnyitását - ismertette Havasi Bertalan.
Elhangzott: Kína és Magyarország barátsága hosszú múltra tekint vissza. A felek várakozásai szerint az új fióktelep hozzájárulhat a kínai-magyar gazdasági, pénzügyi és kereskedelmi kapcsolatok további bővüléséhez.
A gazdaságfejlesztési miniszter megbeszélést folytatott Tien Kuo-livel, a China Construction Bank (Kínai Építési Bank, CCB) elnökével
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium tájékoztatója szerint a találkozón áttekintették az aktuális pénzügyi és gazdasági folyamatok mellett a kétoldalú együttműködések területeit, kiemelt figyelemmel a kereskedelmi kapcsolatokra, a beruházások elősegítésére és az aktív tőkepiaci részvételre.
A tárca közleménye szerint a miniszter kiemelte, hogy a háború és az elhibázott szankciók fokozzák a bizalmatlanságot és a bizonytalanságot is a globális világban, súlyos károkat okozva a gazdasági kapcsolatokban. Előremutató, hogy a kínai-magyar kapcsolatokat elsősorban a béke és a kölcsönös tisztelet határozza meg, mindkét fél a kölcsönösen előnyös együttműködésre törekszik.
Kína hosszú ideig lesz meghatározó szereplője a világgazdaságnak, a járvány okozta válság után gyorsan helyreállította a gazdasági növekedését, az idei növekedése 6,4 százalék lehet. Ez is azt jelenti, hogy Kína marad a világgazdaság egyik fő húzóereje - tette hozzá.
Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a gazdasági kapcsolatok megerősítésben jó úton haladunk, Kína 2022-ben Magyarország kilencedik, Európán kívül pedig a legfontosabb kereskedelmi partnere volt hazánknak. Magyarország a kínai befektetők első számú célpontjává vált Kelet-Közép-Európában, a befektetéseik összértéke 2022-re megközelítette a 8 milliárd dollárt, a kínai és a hongkongi irányítású közel 400 magyarországi vállalat pedig mintegy 16 ezer főt foglalkoztat.
Nagy Márton megköszönte a bank koronavírus-járvány alatt nyújtott segítségét és hangsúlyozta, hogy a recesszió kivédéséhez, a háború és szankciók okozta negatív hatások ellensúlyozásához meg kell őrizni az egészséges pénzpiaci hitelezést, új forrásokat és tőkét kell bevonzani a magyar gazdaságba. A kormány ebben kiemelt partnerként számít a China Construction Bankra.
A felek egyetértettek abban, hogy a két ország gazdasági, pénzügyi és kereskedelmi kapcsolatait tovább kell erősíteni, melyet elősegítendő, az egyeztetések folyamatosak maradnak a jövőben is - olvasható a minisztérium közleményében.