2019.05.31. 08:45
Orbán Viktor: tiszteletet parancsoló győzelmet arattunk (hallgassa meg!)
Tiszteletet parancsoló győzelemként jellemezte a Fidesz-KDNP európai parlamenti (EP-) választási eredményét Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. A magyar kormányfő a dunai hajókatasztrófával kapcsolatban közölte, hogy szigorú, alapos vizsgálatot kért a hatóságoktól, melynek eredményeiről tájékoztatni fogják a teljes nyilvánosságot.
Budapest, 2019. május 27. Orbán Viktor miniszterelnök (elöl) megérkezik az Országgyûlés plenáris ülésére 2019. május 27-én. Mögötte Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezetõ miniszter. MTI/Balogh Zoltán
Forrás: MTI
Fotó: Balogh Zoltán
A kormányfő úgy fogalmazott: ezt a tiszteletet meg is kapta Magyarország gratulációk formájában, nem volt ugyanis olyan tagállami vezető, aki ne tartotta volna fontosnak, hogy személyesen gratuláljon neki a választási győzelemhez. „A magyar emberek az EP-választáson kikövetelték maguknak a tiszteletet, és ezt meg is kapták” – mondta. Érdekesnek, tanulságosnak nevezte továbbá, hogy „a Soros-féle alapítványi rendszer, civil szervezetek, liberális médiahálózat” által támadott országok vezető pártjai – a Fidesz-KDNP mellett a lengyel kormánypárt, az olasz Liga és az osztrákok – szerepeltek a legsikeresebben az EP-választáson.
A Fidesz-KDNP eredményét úgy kommentálta: egy listás választáson 50 százaléknál többet kapni közel van a csodához. Azt ígérte, a bizalommal, amit kaptak, jól fognak sáfárkodni.
Azt is megjegyezte, hogy az EP-választás néhány kormányt elsöpört, például a britet, az osztrákot, Görögországban is előre hozott választás lesz, és arra számít, hogy „még egy-két kormány térde megbicsaklik majd a következő egy-két hétben, amikor értékelik az eredményeket”.
Az európai uniós tisztújításról szólva Orbán Viktor megismételte, hogy
csak bevándorlásellenes, az európai nemzeteket tisztelő, a keresztény kultúrát védelmező jelöltet támogat az Európai Bizottság élére,
és „van is ilyen jelölt a tarsolyunkban, nem is egy”, de nevekről még korai beszélni. Hozzátette ugyanakkor, hogy a visegrádi négyek (V4) egységesek lesznek a személyi döntések során.
Véget ért az a korszak, amikor a németek és a franciák eldöntötték a fontos európai kérdéseket, mert ma már a V4-et ugyanolyan súllyal kell figyelembe venni, mint őket
- emelte ki.
A miniszterelnök emlékeztetett, hogy a keddi EU-csúcson kimondták: a bizottsági elnöki tisztségre a csúcsjelöltek nem automatikusan jelöltjei az Európai Tanácsnak. „Félretettük őket” – mondta a csúcsjelöltekről.
Hozzátette, a személyi kérdésekről zajló egyezkedés árnyékában az állam- és kormányfőknek össze kell állítaniuk a következő öt év céljait tartalmazó stratégiai dokumentumot is, majd ezután jöhetnek a pártkérdések. Utóbbiról úgy nyilatkozott: a két nagy párt, a néppárt és a szocialisták erejének gyengülése folytatódott, összeállva sincs többségük, így egy bonyolultabb egyezkedési, működési rendszerre lesz szükség a jövőben. Ebben az „átrendeződő bolygórendszerben” kell kijelölni a Fidesz helyét – folytatta -, amely most az Európai Néppárt tagja, és meglátják majd, hogy a pártcsalád milyen irányt vesz a következő időszakban, tudják-e azt befolyásolni, megfelel-e az a magyarok érdekeinek. „Ha igen, maradunk, ha nem, akkor pedig majd új formációban foglalunk helyet” – közölte.
Az ellenzék eredményei
A hazai ellenzék EP-választási szereplésével kapcsolatban gratulált nekik az eredményhez, úgy fogalmazott, „jól van ez így”. Megismételte: a kampányban érezte, hogy az emberek elégedetlenek az ellenzékkel.
Az ellenzéken belül olyan erők kaptak most nagyobb támogatást – mondta -, amelyekkel már „birkózott” eleget az elmúlt 30 évben, miattuk hívták vissza a Fidesz-KDNP-t 2010-ben, a 2002-2010 között kormányzók ugyanis tönkretették az országot.
Gazdaságvédelmi akcióterv
A szerdai kormányülésen elfogadott gazdaságvédelmi akciótervre rátérve a kormányfő kifejtette, két okból volt szükség az intézkedésre: egyrészt mert
a magyar gazdasági gyorsulás egy lassuló európai gazdasági térben történik, és ez utóbbi biztosan hatni fog Magyarországra, ezért a magyar növekedési potenciál fenntartásához szükséges néhány változtatás.
Másrészt Brüsszelben rendre születnek olyan gazdasági döntések – tette hozzá -, amelyek kifejezetten előnytelenek a magyar gazdaságnak, ezek miatt is kell az akcióterv.
Arról is beszélt, hogy Magyarországnak szüksége van a legmodernebb technológiát is magában foglaló külföldi beruházásokra, mert aki kimarad az ilyen versenyből, az hátrányba kerül.
A kormánynak azonban első helyen a magyar kis- és közepes vállalkozásokat kell támogatnia, ezért a gazdaságvédelmi akciótervben például adócsökkentéssel, fejlesztési adókedvezménnyel, garanciaalapok tőkeemelésével segítik őket – mondta Orbán Viktor.
Beszámolt a állampapír plusz nevű, speciális állampapírról is, amely a korábbiaknál magasabb kamatozású, rugalmas, és az egész ország jól jár vele. Jelezte, az új lehetőségről reklámkampányt is indítanak.
„A magyar gazdaságban bízhatnak az emberek, ezért az adócsökkentések egy-két hónapon belül látványos eredményekre is vezethetnek”
- hangsúlyozta, hozzáfűzve: így elérhető az a cél, hogy a magyar gazdaság növekedési üteme az EU-n belüli bővülést 2 százalékkal meghaladja.
Dunai tragédia
A Dunán szerdán elsüllyedt – dél-koreai utasokat szállító – hajó tragédiájáról Orbán Viktor úgy fogalmazott: „megrázza az embert az ilyesmi, mert mégiscsak egy olyan baleset történt, ahol az utasoknak a túlélésre szinte semmi esélyük nem volt”. A miniszterelnök részvétét fejezte ki az áldozatok családtagjainak, amit személyesen is megtett, amikor telefonon beszélt Mun Dzse In dél-koreai elnökkel.
Az ügyben mindenre kiterjedő, szigorú, alapos vizsgálatot kért a hatóságoktól, „pontosan akarjuk tudni, mi és miért történt”, a vizsgálat eredményéről pedig a nyilvánosságot is tájékoztatni fogják.
A teljes rádióinterjút itt meghallgathatja: