2017.08.19. 18:32
Lezsák Sándor: a kereszténység nélkül Európa szétesik, szétmállik az időben
A kereszténység nélküli Európa szétesik, szétmállik az időben – jelentette ki az Országgyűlés alelnöke szombaton a felvidéki Királyfiakarcsán (Kralovicove Kracany), ahol az államalapító Szent István király ünnepe alkalmából szobrot avattak a Magyarok Nagyasszonyának tiszteletére.
A szoboravató ünnepségen, több száz összegyűlt érdeklődő előtt mondott beszédében az Országgyűlés alelnöke, aki egyúttal a Magyarok Nagyasszonya Szoborbizottság fővédnöke is, a kereszténység, a keresztény értékrend megtartó erejéről, az egység fontosságáról beszélt.
Az európai népek sorsközösségében az alapokhoz való ésszerű és céltudatos visszatérésre van szükség, mert Európa kereszténység nélkül szétesik, szétmállik az időben – mondta. Jelképesen a Magyarok Nagyasszonyához szólva hozzátette:
„Nehéz időt élünk, Istenünket becsmérlő és tagadó emberáradat özönlik felénk, amelyet tévelygő európai vezetők, gátlástalan pénzváltók, szellemi kufárok hipnotizálnak (...), de ebben a nehéz időben is nyugodt erőt képviselünk, mert hittel valljuk, hogy az egészséges veszélytudat szervezi a történelmi megbékélést szerte a fenyegetett Európában.”
Csáky Pál közíró, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) európai parlamenti képviselője, a szoborbizottság másik fővédnöke a rendezvényen arról beszélt, hogy a 21. századra a múltban úgy tekintettek az emberek, mint olyan korra, amely majd korrektebb viszonyokat hoz az egyéneknek és a közösségnek. Ehelyett – mutatott rá – ennek éppen az ellenkezője történik, megjelentek a félelmek személyes jövőnket, nemzetünk és Európa jövőjét illetően is.
Ebben a helyzetben a gyenge ember megbújik, azok azonban, akik ma a szoboravatón összejöttek, ezt a hozzáállást elutasítják, és azt vallják: nem lehet feladni, felelősséget kell vállalni egymásért, a jövőért, a közösségért, a magyar nemzetért – mondta Csáky Pál.
Az alkotás
Királyfiakarcsán felállított Magyarok Nagyasszonya-szobor az első ilyen témájú mű, amely a Felvidéken közterületen kapott helyet az országrész újkori történetében. A több mint két méter magas bronzszobor – amely a Földgolyón állva ábrázolja a Szent Koronát kezében tartó Magyarok Nagyasszonyát – a Magyar Örökség-díjas Rieger Tibor szobrászművész alkotása, akit gyökerei a csallóközi faluhoz kötnek, ahol gyermekéveit töltötte. A Magyarok Nagyasszonya Szűz Mária egyik neve, Magyarországgal való különleges kapcsolatára utal, arra, hogy az utód nélkül maradt államalapító Szent István király halálos ágyán Szűz Máriának ajánlotta fel Magyarországot.