Közélet

2010.07.13. 08:39

Ne menjen a Napra! Kiadták a vörös riasztást!

Kedd éjfélig elrendelték a legmagasabb szintű, vörös riasztást a hőség miatt. Közép-Magyarországon, Közép-Dunántúlon, Nyugat-Dunántúlon és Dél-Alföldön a napi középhőmérséklet 27 fok körül várható. Régiónkban zivatar is előfordulhat jégesővel.

N. L./P. J./R. B./ Sz. Zs.

[caption id="" align="aligncenter" width="334"] Az ország négy régiójában már vörös riasztás van érvényben Forrás: Időkép.hu
[/caption]

Kedden a Dunántúlon, szerdától az ország döntő részén 26, helyenként a 28 fokot elérő középhőmérsékletet prognosztizáltak a meteorológusok. Mi tagadás, rekkenő a hőség. Minden bizonnyal a páratartalom is elég magas, mert a jelenlegi állapotra szokták volt mondani: fülledt meleg van. És úgy tűnik, az is marad...

– Nem akadt több riasztásunk a meleg miatt, de én inkább a mai napról tudok véleményt mondani, mint a hétvégéről. Az átlagosan indult – jegyezte meg a tatabányai mentőállomás ügyeletvezetője. – Azt azért javasolni tudjuk, hogy minél kevesebb időt töltsön mindenki, aki teheti, a tűző napon. Talán megmosolyogtató, de fontos védőfelszerelés lehet ilyenkor a sapka, a kalap. A különböző akkut betegségek közül legfeljebb a keringési rendellenesség befolyásolhatja igazán a meleg elviselését.

Dr. Bene Magdolna, a tatabányai önkormányzat címzetes főjegyzője kérdésünkre kiemelte, minden munkáltatónak magának kell gondoskodni alkalmazottai megfelelő ellátásáról hőriadó esetén.

A besötétített ablak segíthet

Az ÁNTSZ országos tisztiorvosi szolgálata az egészségmegőrzésre vonatkozó tanácsai között az élen szerepel, hogy a déli órákban tartózkodjunk hűvös helyen. A lakások felmelegedését úgy akadályozhatjuk meg, ha becsukjuk az ajtót, ablakot és besötétítünk. Ilyenkor a helyiségek levegőjének frissítését, a szellőztetést este, éjszaka, vagy kora hajnalban végezzük. Az elveszített folyadékot folyamatosan pótolni szükséges, és nem alkohollal.

– A megyeszékhely hőség- és UV riadó-terve alapján felkészültünk a nagyobb kánikulára – hangsúlyozta Sikrai Attila, polgári védelmi alezredes. – Egyébként kiemelném, hogy igazából kötelező feladatokat a nagy meleg nem ró ránk, de az elmúlt esztendőben is, a harmadfokú riasztásnál a Tatabánya több pontján osztottunk vizet. Ezt a munkát összehangoltan végezzük. Segítenek a vöröskereszt és a vízmű munkatársai is. Mivel hozzám tartozik a városon kívül három kistérség is, elmondhatom, tavaly Tatán az önkormányzat, Oroszlányban pedig a vízmű vállalta fel ezt a feladatot.

Az aratás a hőségben sem állhat le

A határban árnyékos helyet találni csodaszámba mehet. Pedig Kocs határában, a próbavágásokat követően már a búzát, repcét falják a kombájnok.

– Öt arató-cséplőgép dolgozik a táblákban – mondta Boros János, a helyi Aranykocsi Zrt. agronómusa. – Mi már hozzászoktunk a meleghez, hiszen ez az aratás velejárója. – A kombájnok „klímásak”, de így is fárasztó ez a munka ebben a forróságban. Ezért naponta kétszer is hosszabb pihenőt tartanak az aratók. Védőitalból folyamatosan biztosítjuk a hideg utánpótlást, és a kétszeri étkezést is megoldottuk. Egyébként azért is sietünk, mert meleg ide, forróság oda, nagyon tartunk egy kiadós záportól...

Kánikulában minden szabad vízfelület csábító, de...


A rendszerváltás előtti időkben magától értetődő volt, hogy az emberek a természetes vizekre is jártak strandolni, praktikus és anyagi okokból egyaránt. Mára a helyzet megváltozott. Megyénkben a bányatavak egyetlen kivétellel illegális fürdőhelynek számítanak, a Duna pedig a szakemberek szerint fürdésre alkalmatlan.

A több tucat bányató közül egyedül az esztergom-kertvárosi Palatínus-tóban szabad fürdőzni. A hatalmas tó észak-nyugati, rövidebb oldalán kiépített strand működik, feltöltött partszakasszal, és csónakos úszómester vigyáz a fürdőzőkre. A terület kezelője a belvárosi Szent István Strandfürdő. Vezetője, Heer Lajos szerint ha valaki itt fürdik, nem érheti baj. A tó nyugati, hosszabbik oldalán horgászházak, stégek állnak. A szemközti part ellenőrizetlen, ingyenes szabadstrand, naturista beütéssel. A víz mindkét területen - így a lezáró, Dorog felé eső szakaszon is - hirtelen mélyül, ezért veszélyes lehet.

Általános vélekedés szerint a bányatavaknál a legnagyobb veszélyt a felszíni melegebb és az alsó, hidegebb vízrétegek találkozása okozza. "Ezek a tavak a talajvízből táplálkoznak, a legmélyebbek alján csak 4-5 fokos a víz, és ha egy felszálló hidegáramlás eltalál egy úszót, az sokkos állapotba kerülhet" - magyarázza például Varga Károly búvároktató.

Morva László mentőtiszt tapasztalatai viszont mást mutatnak. Azokban az esetekben, amikor ők ilyen sérültet láttak el, vagy ilyen halálesettel találkoztak, inkább az játszott főszerepet, hogy az áldozat nem tudott úszni vagy kisebb-nagyobb alkoholos befolyásoltság alatt állt.

Varga Károly, aki gyakorló merüléseken a megye sok bányatavát megismerte, egy másik veszélyt is megemlít. A bánytavakban gyakran munkagépek, csillék rozsdásodnak, és több helyen a lerombolt vasbetonszerkezeteket egyszerűen bedózerolták a tóba. Aki ilyen helyen fejest ugrik, az nemcsak a hideg vízréteggel való drasztikus találkozást kockáztatja, hanem azt is, hogy beveri a fejét a vízben rejtőző tárgyakba.

Szerencsére régóta nem voltak ilyen balesetek. A Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint sem 2009-ben, sem idén nem történt halálos baleset bányatavainkban. Viszont tavaly a tatai Öreg-tóban és a Bokodi-tóban összesen hárman veszítették életüket, mindannyian tiltott helyen fürödtek.

A Duna fürdésre alkalmatlan

A Duna megyei szakasza a szakemberek szerint fürdésre alkalmatlan. Mind a vízminőség, mind a kiépítetlenség oka annak, hogy sehol nincs kijelölve szabad fürdőhely – bár évtizedekkel ezelőtt közismert volt a Prímás-szigeti szabadstrand, a Szénrakodó környéke, a táti szigetekkel, a pilismaróti Aranypart, a zebegényi sziget strandja. A tiltás ellenére, ahol nincs állandó őr, sokan fürdenek a folyóban, 20 ezer forintos helyszíni bírságot kockáztatva.

A víz szennyezettségi fokáról mindenki külön-külön véleménnyel van; de általában nem ajánlják. Emellett sokszor nem ismerhető fel s sodrás, vagy, mint péládul Dömös partjainál, a komoly örvények jelentenek veszélyt. A tiltások ellenére Pilismaróton nyáron hatalmas fürdőélet van; jobb híján egymásra vigyáznak az emberek. De hasonlóképpen komoly fürdőzés tapasztalható a Prímás-szigeten és a Palkovics-pad közelében, pedig ez egy igen veszélyes, alattomos sóderkitermelő gödrökkel tarkított szakasz. A megyei rendőrfőkapitányság tajékoztatása szerint a Dunán tavaly nyáron egyetlen ember veszítette életét fürdőzés közben.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!