2010.02.18. 09:15
Tatabányai közgyűlés percről percre
A tatabányai közgyűlés megkezdése előtt a 100 éves TSC vezetője, Máj Jánosné megköszönte a város támogatását, és emlékplaketet adott át Bencsik János polgármesternek.
12:26 A Közművelődés Háza és a múzeum áthelyezéséről kezdtek tárgyalni a képviselők. Az Agóra program idejére ugyanis el kell hagyniuk a házat.
Schmidt Csaba arra volt kíváncsi, hogy a ház technikai személyzetét kell-e fizetni az átmeneti egy évben, hiszen akkor nem dolgoznak.
11:59 Tíz perc szünetet tartanak a képviselők.
11:56 Másfél órás vita végén Bencsik János előterjesztő bejelentette, felfüggeszti a tárgyalást, hogy érdemi vitát lehessen folytatni. Addig közös ülésen tárgyal a kérdésről a pénzügyi, a gazdasági és a városfejlesztési tanács, amelyre meghívják a Duna-Vértes Köze Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás választott tisztségviselőit is.
10:30 Hulladékgazdálkodási programmal kezdett foglalkozni a testület. Komoly vita alakult ki arról, hogy Bicske egyelőre hezitál a hulladéklerakó kérdéséről. Emiatt felmerült, hogy 86 település hulladéka kerülhet a városba. Takács Péter hangsúlyozta, egy ilyen kérdésről muszáj lenne népszavazást kiírni. Lobenwein Lászlóné (Fidesz), az érintett felsőgallai terület képviselője elmondta, ez napi plusz tizenkét hulladékszállító autót jelentene, amely átmegy a városrészen.
Schmidt Csaba (Fidesz) alpolgármester más irányból közelítette meg a kérdést. Hangsúlyozta, a tatabányai hulladékdepót mindenképpen bővíteni kell. Most lehetőség van egy 5-6 milliárd forintos uniós támogatásra, ha ezt visszautasítja a város, akkor később saját erőből kell a depót felújítani, megnövelni.
– A másik fele a kérdésnek a környezeti kockázat. Azonban a mai hulladékdepók már semmiféle környezeti kockázattal nem rendelkeznek. Ezt bizonyítja egy már a városban is működő depó. A mostani tervek egy olyan lerakót tartalmaztak, amely komposztál, újrahasznosít, értékesít, és a lerakandó mennyiségnek mindössze 30 százalékát kell a depóban elhelyezni – mondta az alpolgármester.
Hangsúlyozta azt is, hogy egy pályázat nem kívánságműsor, nem lehet hulladéklerakóra elnyert pénzt elkerülő utakra fordítani.
Lévai Ferenc azt is elmondta, nem volt kellően elemezve a Duna-Vértes Köze Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás működése. Véleménye szerint Bicske részéről egyfajta zsarolás, hogy az általa vállalt feladattól visszalép, és a pályázat attól függ, Tatabánya vállalja-e az eddigi bicskei feladatot.
10:23 A testület nem fogadta el az AVE Zrt. téli útüzemeltetésre vonatkozó díjemelési kérelmét.
10:06 Az AVE Zrt. díjmódosítási kérelméről indult el a tárgyalás.
9:55 A testület megszavazta, hogy Keszler Andrea gyorskorcsolyázó olimpiai részvételét 400 000 forinttal támogatja.
9:50 A Tatabánya Erőmű Kft. személyi kérdéseiről kezdtek tárgyalni a képviselők. Takács Péter (MSZP) ügyrendi felszólalásában sarkosan úgy fogalmazott, hogy egy tízoldalas módosító indítványt tíz órakor adtak a kezébe, átnézni így azt nem volt ideje. Lévai Ferenc bejelentette, felfüggeszti a napirend tárgyalását. Lukács Zoltán szerint csak akkor lehet személyi kérdésről beszélni, ha még ma kiírják a pályázatot.
9:44 A testület pontonként szavazott az tatabányai televíziót érintő előterjesztésről. A TKTV 9,2 millió forintnyi többlettámogatási kérelmét nem fogadta el, emiatt új pénzügyi tervet kell készíteniük. Az eddigi ügyvezető munkaviszonyát nem szüntették meg, és Miskei Ferenc kinevezését sem fogadták el.
9:33 A TKTV Kft. ügyvezetői posztjára szeretne kinevezni egy új ügyvezetőt a testület. Pleier Tamás (Fidesz) viszont hangsúlyozta, frakciója szerint egy ilyen pozícióra csak pályázati úton lehet bárkit is kinevezni.
Lévai Ferenc azonban elmondta, rendkívüli helyzet alakult ki a tévénél. Ugyanis az ügyvezető betegsége miatt le szeretne mondani a posztjáról. Úgy szólt, jelen helyzetben nincs idő a pályáztatásra.
Fekete Miklós (MSZP) hasonló véleményt fogalmazott meg. Hozzátette, más esetben indokolt a pályáztatás, de most nincs erre idő. Elmondta azt is, az előterjesztésben megnevezett Miskei Ferenc jelenleg is a TKTV alkalmazásában áll, az Itthon főszerkesztője. A két pozíció összevonása még takarékos is.
Moravcsik Ágnes (SZDSZ) hangsúlyozta, a törvényes rend helyreállításához legalább egy megbízott ügyvezetőt ki kell nevezni.
Lukács Zoltán (MSZP) arról szólt, a Cseri Kft. esetében pályáztatás nélkül neveztek ki ügyvezetőt, ügyvezetőket. Ironikusan úgy fogalmazott a Cseri Kft. trafik méretű, míg a TKTV Kft. világcég, amelyhez nemzetközi pályáztatás is kell.
– Ha törvénytelenül akarjuk működtetni a céget, akkor ne szavazzuk meg az előterjesztést. Ha a törvényes működést akarjuk elérni, akkor ne szavazzuk meg – mondta Lukács Zoltán.
9:32 A testület egybehangzóan elfogadta, hogy egy erdőtüzes tűzoltó-gépjármű pályázati önrészéhez biztosít 25 millió forintot.
9:29 A képviselők elfogadták a beszámolót.
9:28 A két ülés közötti eseményekről szóló napirendi pontnál Sántik Lajos (MSZP) arra volt kíváncsi, hogy tartható-e a Sárberki Általános Iskola felújításának július 1-jei dátuma.
– A mai, csütörtöki 24 Óra című napilapban jelent meg, hogy a támogatási szerződést tegnap aláírták. Ennek tükrében kérdezném, hogy reális-e a dátum – kérdezte a képviselő.
Bencsik János válaszában elmondta, egyszer már elindtották a közbeszerzési eljárást, de akkor sikertelen volt. Amennyiben ez most sikeres lesz, tartható a dátum.
9:00 A közgyűlés megkezdése előtt Máj Józsefnének, a 100 éves TSC vezetőjének adott szót Lévai Ferenc (MSZP) alpolgármester. A sportklub vezetője elmondta, a város segítsége nélkül nem ünnepelhetett volna együtt a tizenkilenc szakosztály.
– Az első fontos döntést akkor hozta meg a testület, amikor a szénbányák és az állam befejezte a sporttámogatást. Akkor a város vállalta, hogy megveszi a sportlétesítményeket – emlékezett vissza Máj Jánosné.
A sportklub vezetője a 2000-es évekkel folytatta a megemlékezést, amikor a testület kisegítette az adósságból a TSC-t.
– Tiszteletünk jeléül egy emlékplakettet szeretnénk átnyújtani Bencsik János polgármesternek – zárta beszédét, és adta át ajándékát Máj Jánosné.