2021.08.15. 20:44
A csiki-csuki se törte meg a rédei óriást, önmagát is legyőzte Tokióban
A Szegeden élő, de Rédéről származó Nagy Péter egyetlen súlyemelőként képviselte hazánkat a nemrég véget ért tokiói olimpián, ahol remek versenyzéssel, hat sikeres fogást bemutatva a hetedik helyet szerezte meg a +109 kilogrammos súlycsoportban.
Tokió, 2021. augusztus 4. Nagy Péter a világméretû koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpia férfi súlyemelõ-bajnokságának plusz 109 kilogrammos súlycsoportjában versenyez a Tokiói Nemzetközi Fórumban 2021. augusztus 4-én. MTI/Czeglédi Zsolt
Fotó: Czeglédi Zsolt
– A harmadik olimpiáján vehetett részt, pedig sokáig úgy tűnt, hogy ezúttal nem indulhat.
– Rendkívül bonyolult volt a kvalifikáció, a selejtezőversenyeken elért eredményektől kezdve a súlycsoportok közötti vándorlásokon keresztül az országos és kontinentális kvóták leosztásán át rengeteg szempontot kellett figyelembe venni. Napról napra követtük az eseményeket, azonban a kvalifikáció május végi zárásával szinte biztossá vált, hogy nem lehetek ott az olimpián.
A június 16-án megjelent ranglisták alapján valóban lemondhattam Tokióról, de 19-én hajnalban kaptam egy üzenetet a nemzetközi szövetségtől, hogy ne csüggedjek, van még esély. Június 25-én érkezett az újabb üzenet, hogy mégis mehetek.
Azért azt hozzátenném, hogy mivel mindig jelzem a sportággal kapcsolatos problémáim, az országos szövetséggel vannak ellentéteim, és nem is könnyítették meg a dolgom: költséghatékonysági indokok miatt két európai kvalifikációs versenyre sem neveztek, majd nem sokkal később az egész válogatott utazhatott Las Vegasba. Persze nélkülem...
– Összesen tehát egy hónapja maradt a felkészülésre...
– Amikor már úgy tűnt, hogy nem lehetek ott az olimpián, elment a kedvem és elveszett a motivációm, már nem tudtam felpörögni, gyakorlatilag leálltam az edzésekkel. Amikor kiderült, hogy mégis utazhatok, elkezdtük az újratervezést, és ismét edzésbe álltam Szegeden. Július 5–26. között a tatai edzőtáborban folytattam a felkészülést, előtte másfél hetem volt mindent elintézni Szegeden, hiszen az olimpia miatt borult a programom. Tatán jól ment az emelés, de aztán részleges combizomszakadást szenvedtem. Szerencsére nem volt súlyos a sérülés, nem volt veszélyben az indulásom. Július 27-én repültem Tokióba, augusztus 4-én volt a versenyem.
– Utolsó pillanatban jött kvalifikáció, rövid felkészülési idő, sérülés. Ezek után milyen céllal utazott Japánba?
– Nem volt konkrét célom, szerettem volna jól érezni magam az olimpián és hat sikeres gyakorlatot végrehajtani.
– Ehhez képest az eddigi legjobb olimpiai szereplését produkálta...
– Tokióban jól mentek az edzések, az időeltolódást eleve megfelelően tudom kezelni, emellett a sérülésem sem éreztem már, így nyugodt voltam. A biztonság kedvéért azonban úgy döntöttünk Haragos Attila szövetségi kapitánnyal, hogy a sérülés miatt alacsonyabb súlyon kezdek. Nem tudtuk, ki milyen formában lesz, de a 400 kilós összeredményt elengedtük.
Ahogy súlyemelőberkekben mondani szokás, minél többet kell szakítani, aztán annyit lökni, amennyit kell.
Ez a taktika, illetve az alacsonyabb kezdősúlyról való indulás végül bevált, 396 kilós összeredményt elérve, a B-csoportot megnyerve a hetedik helyen végeztem összetettben. Nagyon elégedettek vagyunk ezzel a helyezéssel. Egyébként is, egy olimpiára nehezebb kijutni, mint ott jól szerepelni.
– Az utolsó gyakorlatát először érvénytelenítették, aztán a videózás után mégis megadták. Elsőre milyen hibát láttak a bírók?
– Azóta sem tudom, ezt nem szokták megindokolni. Mindenesetre én szabályosnak véltem az emelést, ezért is kértük egyből, hogy nézzék vissza. Szerencsére másodjára már nem találtak hibát benne.
Nagy Péter, az egyetlen magyar súlyemelő Tokióban
– A pandémia miatt különleges olimpia volt az idei. Milyennek látta belülről?
– A korábbiak természetesen lazábbak voltak, de a körülményekhez képest remekül megszervezték a játékokat, az én versenyem legalábbis probléma nélkül lezajlott. Az étkezéssel és a pihenéssel sem volt gondom. Minden ételt szeretek, szívesen próbálok ki új fogásokat, és mindenből sokat eszem. Ezzel sem volt probléma Tokióban. Mivel a legmagasabb súlycsoportban versenyzem, a fogyasztással szerencsére nem kell bajlódnom. Ami figyelemre méltó volt az előző olimpiáimmal kapcsolatban, hogy a sportolók ezúttal nem jártak olyan gyakran össze, a legtöbben a saját sportáguk képviselőivel találkoztak.
– Mivel töltötte az idejét a játékok alatt?
– Az edzések mellett minden nap sétáltunk, megnéztük az olimpiai falut, a szigorítások miatt azonban csak két versenyt tekintettem meg élőben. Az egyik a súlylökő Márton Anita versenye volt, vele és az edzőjével régóta jóban vagyok. A másik természetesen a saját súlycsoportom A-döntője volt.
– A hazai fogadtatás kilenc és öt éve sem volt mindennapi, a rajongói pedig ezúttal is kitettek magukért.
– Rédéről mintegy 30 rokonom, barátom jött értem busszal. A repülőtérről a rédei kastélyparkba utaztunk, ahol nagyon sokan fogadtak és gratuláltak. Másnap a szűk családi körrel és a barátaimmal tartottunk közös programot.
– Önt hogyan érintette a pandémia?
– Egyfelől rosszul, hiszen rengeteg verseny elmaradt, nem lehetett rendesen készülni, nem volt megfelelő motiváció. Utóbbira csak egy példa: ha Rédén tartózkodom, gyakran megyek Kisbérre edzeni Imrő Dezsőhöz. Volt olyan alkalom, hogy 80 kilót sem tudtam megemelni. Abból a szempontból viszont előnyös volt, hogy a kislányom egy éve született, és sok időt tudtam együtt tölteni a családommal.
– Mik a tervei a közeljövőben?
– Most két hétig a családommal pihenek Rédén, aztán visszautazunk Szegedre. Újrakezdem az edzéseket, illetve foglalkozom a saját tanítványaimmal is, hiszen utánpótlásedzőként is tevékenykedem a klubomban. A Gerevich-ösztöndíj és a szponzoraim támogatása mellett egyébként ebből élek, emellett biztonsági őrként is vállalok munkát szegedi szórakozóhelyeken. Pénzdíjas versenyeken is indultam korábban, bár az utóbbi időben ilyet alig rendeztek a pandémia miatt. Ősszel lesz a magyar bajnokság és a világbajnokság, emellett 2008 óta a spanyol csapatbajnokságban is versenyzem egy La Coruna-i csapatnál. Rendkívül népszerű a súlyemelés arrafelé, több mint 100 versenyzője van a klubnak, az edző pedig a magyar származású Szabó Ferenc.
– Három év múlva Párizsban láthatjuk még önt? És ha igen, újra egyedüli magyar súlyemelőként?
– Készülök Párizsra, szeretnék ott lenni, de nem lesz könnyű, hiszen 2024-ben már kevesebb súlycsoport lesz a játékok műsorán és így kevesebb súlyemelő indulhat. A magyar utánpótlásban vannak tehetségek, elég ha csak Kisbérig, Oroszlányig vagy Tatabányáig megyünk. A probléma az, hogy a fiatalok többsége súlyemelőként már nem éri meg a felnőttkort. Itthon nincs pénz a sportágban, nem jut támogatás a sportolók számára, hiányoznak a sportállások. Nem vagyunk látványsportág, pedig az egyéni sportágak a tao-támogatás töredékéből csodát tudnának tenni. Remélem azért, hogy három év múlva még ott lehetek Párizsban és nem én leszek az egyedüli magyar emelő.
– Ha már röviden megvitattuk a sportág magyarországi helyzetét, evezzünk át a nemzetközi vizekre, hiszen ott sem rózsás a helyzet.
– Ez valóban így van. Az előző elnök, Aján Tamás az őt ért korrupciós vádak miatt tavaly lemondott a nemzetközi szövetség elnöki posztjáról, de azóta a helyére kinevezett amerikai ügyvezetőt, Ursula Papandreát is eltávolították. Októberben lesz a nemzetközi szövetség közgyűlése, ahol elnököt kellene választani, hiszen egy éve nincs vezetője a szervezetnek, ráadásul világversenyek lesznek, három év múlva pedig olimpia. Addigra egy új, a jelenleginél egyszerűbb kvalifikációs rendszert kellene kidolgozni. Visszatérve Ajánra: korrupciós vádak ide vagy oda, én nem tudok róla rosszat mondani. Amíg ő volt az elnök, működött a súlyemelés és probléma esetén volt kihez fordulni. Ehhez képest most anarchia van a sportág nemzetközi vezetésén belül.
Nagy Péter pályafutása, valamint kiemelkedő eredményei dióhéjban
Nagy Péter 1986. január 16-án született Komáromban.
Bátyjával, az ugyancsak súlyemelő Richárddal gyermekkoruk óta emelnek, később mindketten indultak erősemberversenyeken is. Testvére unszolására 14 évesen, két nappal azt követően kezdett el súlyt emelni, hogy belevágott a középiskolába Győrben. Nevelőedzője a Győri Rekard SE-nél Pirk János volt. 2004 óta válogatott. 2005-ben egy szegedi nemzetközi csapattalálkozón vett részt, majd ezt követen jelenlegi edzője, Oláh Imre invitálására a Szegedi Lelkesedés SK-hoz igazolt. Dr. Molnár Imre jogászprofesszor, egyben szakosztályelnök javaslatára 2006-ban elkezdte a jogi egyemet, azóta jogi doktorátust szerzett. Felesége az ugyancsak rédei származású dr. Nagyné Csillag Filoména, kislányuk az egyéves Lara.
Kiemelkedő eredményei: U23-as Európa-bajnok (2009, Wladyslawowo, szakítás), Universiade-győztes (2011, Sencsen, összetett), kétszeres főiskolai világbajnok (2010, Tajcsung, 2014, Csiangmaj – egyaránt összetett), kétszeres európai uniós bajnok (2006, szakítás, 2007, összetett), háromszoros felnőtt Eb-bronzérmes (2012, Antalya, szakítás, 2018, Bukarest, szakítás és összetett), világbajnoki 6. összetettben (2013, Wroclaw, szakítás: 4., lökés: 10.). Lökésben 2017-ben, Anaheimban 9. lett.
Olimpiai szereplése összetettben: 2012, London: 11. (416 kg), 2016, Rio de Janeiro: 10. (420 kg, egyéni csúcs), 2021, Tokió: 7. (szakítás: 178 kg, lökés: 218 kg, összetett eredmény: 396 kg).
Tizenhatszoros magyar bajnok összetettben (2005 óta megszakítás nélkül), nyolcszor az év magyar súlyemelője.