úszás

2020.11.28. 15:30

12 éves országos rekordot adott át a múltnak a tatabányai úszótehetség

Úszás Kocsis Márta, a Tatabányai Vízmű SE egyik úszóedzőjének tanítványai rendre remekül szerepelnek a különböző korosztályos viadalokon. A keze alatt formálódó tehetségek sorából is kiemelkedik Jackl Vivien, aki korcsportjában két versenyszámban is országra szóló eredményeket ért el már eddig is. Egyebek mellett erről is beszélgettünk Mártával.

Petrik József

Forrás: Beküldött

– Az elmúlt évben tanítványa, Jackl Vivien remekül szerepelt a különböző versenyeken. A kialakult járványhelyzet miként befolyásolta az ő fejlődését, a közös munkát?

– Az idei év sajnos nem úgy alakult a vírus miatt, ahogy elterveztük. Tavaly decemberben kiváló eredményekkel fejeztük be az évet a cikluszáró versenyen, hiszen Viviennek sikerült megjavítania a saját, nyáron felállított új évjáratos országos csúcsát 400 méter vegyesen és 200 pillangón is. Tavaly tehát három alkalommal sikerült a csúcsdöntés a két legnehezebb számban.

– Mikor kezdődött tanítványa remek sorozata?

– Igazából 2018-ban, Vivien akkor kezdte el szállítani a csúcsokat. Tízévesen 200 méter pillangón sikerült az első csúcsdöntés. Ezután kezdtünk el azon dolgozni, hogy megpróbáljuk az idén megdönteni a Késely Ajna által felállított 12 évesek korosztályos csúcsát 400 méter vegyesen. Januárban újult erővel álltunk neki a munkának, aminek március második hetében egyszer csak vége lett. A kialakult helyzet miatt kényszerpihenőre kellet mennünk. Az elkövetkező két és fél hónap nem volt egyszerű, hiszen az uszodák zárva voltak, vizet, medencét távolról sem láttunk. A Jövő Bajnokai Program keretében online szárazföldi edzések ugyan voltak, de egy vizes sportolónak nagyon nehéz ezzel pótolni az edzéseket. Sokszor elhangzott már, a hal a vízben érzi igazán jól magát. De nem volt mit tenni, próbáltuk a kondíciót, állóképességet megőrizni. Május közepén végre lehetett szabadtéren sportolni. Ez még mindig nem vizes, medencés tréning volt, de legalább találkozhattunk egymással. A hónap végéig csak szárazföldi gyakorlás zajlott, mivel nálunk továbbra sem nyitott ki az uszoda. Június első két hetében Győrbe jártunk úszni.

– Mennyire volt nehéz az újraindulás?

– Kicsit tartottam attól, mennyire hiányzik majd a kimaradt csaknem három hónap, de azt láttam, hogy a csapat hamar felvette a ritmust. A vízérzékelést, vízfogást kicsit fel kellett eleveníteni, de a gyerekek erre egészen gyorsan ráéreztek. A nyáron öt hetet edzőtáboroztunk, ami napi két úszótréninget és heti négy szárazföldi erősítést, nyújtást foglalt magába. Ellenben versenyeket nemigen lehetett rendezni, néhány teszt­eseményen vehettünk csak részt. A magyar bajnokságok is elmaradtak. De dolgoztunk tovább, és nem adtuk fel a célunkat, hogy országos csúcsokat döntsünk. Az év vége volt a határidő, gondoltam, addig csak nyílik rá lehetőségünk. A felkészülés egyre jobban ment, javultak az idők, jöttek az edzéscsúcsok, az egyre jobb eredmények. Bár versenyek még mindig csak elvétve akadtak, de már jöttek az egyéni csúcsok. A szakszövetség úgy döntött, hogy az idősebb korosztályoknak – serdülő, ifi, felnőtt – november közepétől rendeznek ob-t. A fiatalabbaknak az idén régiós szintű megmérettetések lesznek. A tervünkben az szerepelt, hogy majd a serdülők között megpróbáljuk a csúcsdöntést, de kiderült, ez sem úgy működik, ahogy eddig, hiszen most az adott korosztálynál fiatalabb versenyzőt nem lehet az idősebbek közé nevezni.

– Ilyen esetben mit tudtak tenni?

– A következő alkalommal, ha lehetőség nyílik a versenyzésre, megpróbáljuk, hiszen ki tudja mi történik még az év végéig. Az őszi iskolai szünetben edzőtáborba készültünk, ám előtte volt még egy verseny Győrben, ahova elmentünk, és csak a 400 méteres vegyesre koncentráltunk. Előtte megbeszéltük Viviennel, hogy ki tudja, mit várhatunk még ettől az évtől, ezért próbáljon úgy úszni, hogy ez az utolsó lehetősége a rekord elérésére. Őszintén szólva nem gondoltam, hogy ennyire jó eredmény születik. Sikerült átadni a múltnak Ajna korosztályos rekordját, pedig 400 vegyesen az egy nagyon erős idő volt. Késely 12 évesen 5:01,06 percet úszott, ezt javította meg Vivien. Az új rekord önmagáért beszél. Vivien csúcsa ugyanis 4:59,82 perc.

– Ez egy fantasztikus eredmény, különösen a körülmények ismeretében...

– Vivi két év alatt ötször javította meg a két legnehezebb versenyszám – a 200 méteres pillangó és a 400 méteres vegyes­úszás – rekordját. Az évnek pedig még nincs vége. Amennyiben a körülmények engedik és megtartják a tervezett versenyeket, azokra újabb célokkal érkezünk. Ám, ha nem jön össze, akkor sem szomorkodunk, mivel a nehézségek dacára is elértük már az eredeti célunkat.

– Egy ilyen fiatal kislányt, ilyen körülmények között, mennyire könnyű vagy nehéz motiválni?

– Vivien nagyon tehetséges és szorgalmas. Sőt, fejben is nagyon koncentrált. Komoly céljai vannak ebben a sportágban, és mindent megtesz azért, hogy céljait megvalósítsa. Sajnos a fiataloknál ritkán fordul elő, hogy a tehetséggel szorgalom és céltudatosság is párosul. Általában ezek a gyerekek ebben a korban azért sikeresek, mert tehetségesebbek a kortársaiknál. A későbbiekben viszont már hiányzik a szorgalom, a kitartás és koncentráció.

– Miként látja a jövőt?

– Remélem, a jövő évtől minden visszaáll a régi kerékvágásba. Céljaink továbbra is vannak. Dolgozunk tovább és köszönöm a kis csapatom minden egyes tagjának, hogy ilyen kitartóak voltak és a kimaradt közel három hónap alatt nem szerettek ki a sportágból. Ezért is tudtuk ott folytatni, ahol ­abbahagytuk, mert a teljes a csapat visszatalált az uszodába, hozzám...

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában