Babits Mihály Színház

2023.09.12. 07:15

Petőfi írta az első magyar fantasy-t

A legforróbb napokon sem maradtak kultúra nélkül az esztergomi térség lakói, a kreatív, újszerű ötleteiről híres Babits Mihály Színház ugyanis a kánikula idején is gondoskodott a megfelelő hangulatról. A sikeres bemutatókról és kezdeményezésekről, valamint Petőfiről Kaj Ádám rendezővel, igazgatóval beszélgettünk.

Walczer Patrik

A János vitéz egyik ikonikus pillanata

Forrás: Beküldött

Fotó: Gál András

Júniusban volt a művelődési házban a Tündérország – János vitéz című előadás premierje, melyben Kovács Annamária, Maronka Csilla és Rákosi Sámuel színművészek játszották a főszerepeket. 

– Számos pozitív visszajelzést kaptunk, a közönségnek tetszett, hogy megőriztük Petőfi szövegeit és az eredeti történetet, egyben dinamikus, látványos és mozgalmas volt az előadásunk – mondta Kaj Ádám, az esztergomi színház társulatának vezetője.

Az igazgató elmondta: tudatosan törekednek arra, hogy kötelező olvasmányokkal is foglalkozzanak, mert egy-egy előadással a tanárok és a tanulók számára is könnyebben befogadhatóbbá válnak a művek. Ez a koncepció működött Shakespeare Hamletjénél, Babits Mihály A gólyakalifa című regényénél és Balassa Bálint Szép magyar komédia című drámájánál is. 

Fontos szerepet kapott Szendrey Júlia 

– Petőfi egy zseni volt, nem hiába tartjuk az egyik legnagyobb magyar költőnek. Habár a János vitéz mesének van elkönyvelve, sokkal mélyebb, filozofikusabb, komplexebb mű. Az elmúlásról, a gyászról és a veszteségről is szól, de egyben tekinthetünk rá úgy is, mint az első magyar fantasyra – jegyezte meg Kaj Ádám. 

A társulatvezető ismertette, a darabban fontos szerepet kapott Szendrey Júlia, Petőfi özvegye, aki a történet szerint már a második, rosszul „sikerült” házasságában él, de Petőfi Zoltán útkeresésének is szemtanúi lehetünk. A János vitéz minden szereplője megjelenik valamilyen formában, a sárkánygyíktól kezdve a boszorkányokon át az óriásokig vagy betyárokig. 

– Mindenképpen könnyebbség a tanároknak és a diákoknak, hogy nem kell Budapestre utazniuk minőségi színházi élményért. A Petőfi-emlék­évre tekintettel mindenképpen műsoron tartjuk az előadást – árulta el. 

Rendhagyó tárlatvezetés a színművészekkel 

A társulat a Múzeumok Éjszakája esztergomi eseményein is közreműködött, a Babits Mihály Emlékházzal közösen készültek a rendezvényre. A jeles napon rendhagyó tárlatvezetést tartottak a színművészekkel a villában, Babits Mihályt és baráti körét elevenítették meg. 

– A költőn kívül ott volt felesége, Török Sophie, de Gellért Oszkárral, Kosztolányi Dezsővel is találkozhattak az érdeklődők. Az este folyamán pedig a Meseautó című filmet vetítettük le a kertben. Mivel Babits Mihály nagyon szerette a technikai vívmányokat, még a moziról is írt egy verset, ezért úgy gondoltuk, ez az alkotás illik legjobban a helyszínhez és a Múzeumok Éjszakájához – idézte fel. 

Színdarabokat is vittek Erdélybe
Kaj Ádám elmondta, hogy az erdélyi Sándor Arts Egyesület és az esztergomi Babits Mihály Színház idén is megrendezte a nagy hagyományokkal bíró Rengeteg Színház Fesztivált és Diáktábort a szovátai Sándor János-villában. Az erdélyi közönség augusztus első hétvégéjén a János vitéz című darabot, a Sötétben Látó Tündér című meseelőadást, a Jónás könyvét is láthatta, de Szondi Tamás, Cseke Brigitta zenés estje is színesítette a programot. 
A színházigazgató számára a tehetséggondozás is kiemelt feladat, elég csak arra gondolni, hogy az esztergomi Musical Akadémia növendékeivel is igyekeznek közösen szerepelni. Kaj Ádám idén is megtartotta a hagyományos diáktáborát, Guti Szilvia képzőművész társaságában, tanítványaikkal közösen egy hét alatt megalkották Petőfi A helység kalapácsa című elbeszélő költeménye alapján a saját kis színdarabjukat. 

A színház júliusban rendezte meg a második operett- és musicalgáláját, a siker most sem maradt el, mintegy háromszázan nézték végig a két és fél órás műsort. A fiatal színészeik mellett Rákosi Sámuel, Árkosi Klaudia és Árkosi Viktória személyében három esztergomi tehetség, egykori és jelenlegi Musical Akadémiás diák is bemutatkozhatott a rendezvényen. 

Az Esztergomi Szent István Napokon az államalapítást és a város fennállásának 1050 éves évfordulóját is megünnepelték a Duna-parti településen. A rendezvénysorozat keretében a társulat bemutatta Az első város – Jelenetek Esztergom századaiból című színdarabját, melyet az Esztergomi Turisztikai Nonprofit Kft.-vel közösen álmodtak meg. 

– Braun Barna kommunikációs vezetőnk és Vörös István József Attila-díjas költő írta meg a szövegkönyvet, a cselekmény érintette a legfontosabb történelmi korszakokat, megelevenedtek benne híres személyek, esztergomi események és legendák is. Hosszú a fellépők névsora, de nagyon büszkék vagyunk rá, hogy Pusztaszeri Kornél, esztergomi születésű színész is színpadra lépett, aki Pató Pál szerepébe bújt. A produkcióval bevontuk a nézőket is a közös ünneplésbe, mert az volt a legfontosabb üzenetünk, hogy ez a darab végső soron nem rólunk, a színházról, hanem a városról és a helyi közösségről szól – jelentette ki. 

Jób könyvének bemutatója az év vége felé lesz 
Kaj Ádám a közelebbi és távolabbi tervek kapcsán elárulta, hogy ősszel is készülnek előadásokkal a közönség számára. A János vitézt és a Szép magyar komédiát mindenképpen játszani fogják, és szeretnék a tavaly debütált Esztergomi Angyaljátékot idén is megrendezni. Elmondta azt is, hogy a Nemzeti Kulturális Alaphoz benyújtott sikeres pályázatuk révén újabb színdarab születik. Vörös István már dolgozik a Bibliából ismert Jób könyvén, melynek ősbemutatóját év vége felé tervezik. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!