2020.10.20. 06:45
Prokopp Mária életrajzi könyvével halhatatlan lett
Száznál is többen gyűltek össze a Prokopp Mária művészettörténész életéről szóló kötet, a Perpetuum mobile bemutatóján október 15-én, az esztergomi volt Vármegyeháza dísztermében.
Prokopp Mária fogadja a köszöntéseket és gratulációkat a könyvbemutatón
Forrás: 24 Óra
Fotó: Pöltl Zoltán
Az országos jelentőségű és európai hírű, esztergomi tudós tisztelői abban a szerencsés helyzetben lehettek ekkor, hogy az elsők között vásárolhatták meg az Ézsiás Erzsébet által írt könyvet, sőt azt dedikáltathatták a címmel jól jellemzett főszereplővel, Prokopp Máriával.
81 éves kora ellenére az egész élete alatt rá jellemző rendkívüli agilitással, életkedvvel és magas szellemi erővel rendelkező Prokopp Mária kötetének híre nem véletlenül vonzott sokakat a könyv esztergomi bemutatóján, a neves professzor asszony széles körben népszerű, ennek megnyilvánulása volt tapasztalható ezen az október 15-ei esztergomi ünnepségen.
A volt Vármegyeháza dísztermében szinte minden ülőhely foglalt volt, amikor a rendezvény elindult, melynek összekötő egyházzenei betéteit Pálmai Árpád egyházzenész énekelte. A város részéről Erős Gábor alpolgármester tolmácsolta Hernádi Ádám polgármester köszöntő szavait, melyekben többek között azt fogalmazta meg Prokopp Máriáról, hogy ő egy olyan személyiség, akiről közismert családnevének jó híre, munkásságának eredményei, Esztergom iránti olthatatlan szeretete, hivatásában való kimagasló érdemei, elismerései, díjai.
Életrajzi könyv született Prokopp Máriáról
A polgármester üzenetében hozzátette: Prokopp Mária élete egy misszió, mely azért kiemelkedően fontos, mert nemcsak a művészettörténet professzora, de a haza iránti lelkesedésben, a magyarság iránti odaadásban, a keresztény szolgálatban is kiemelkedő egyéniség, aki életrajzi könyve megjelenésével halhatatlan lett.
A Perpetuum mobile című könyv bemutatását Schmöltz Margittól, az esztergomi könyvtár igazgatójától hallhatta a közönség, aki az új kiadványról egyebek mellett elmondta, hogy az a Magyar Tudósok-sorozat része, melyben többek között Vízy E. Szilveszter agykutató, Náray-Szabó Gábor kémikus és Freund Tamás neurobiológus neve szerepelt. Az értő felvezetésekkel tagolt kötetben tulajdonképpen Prokopp Mária hangja szólal meg. Az olvasót hamar magával ragadja a mesélő hatalmas tudáskincse, lenyűgöző művészettörténeti felkészültsége.
Mértékletesség a könyvborítón
A Perpetuum mobile című könyv borítójának tervezője, Madarassy István szobrászművész az október 15-ei bemutatón szintén felszólalt. Mint mondta, Esztergomban, a királyi vár Vitéz János studiolójában található szekkók közül az a Mértékletesség című, mára Botticellinek tulajdonított festmény került a könyv borítójára, melynek kutatását, elemzését évtizedek óta végezte Prokopp Mária. Madarassy azzal indokolta ezt a választást, mert ez a freskó méltó jelképe és visszatükröződése az esztergomi professzor asszony tudásának és habitusának.