2019.11.13. 11:32
Naplóból alkotott regényt az egykor tatabányai könyvtárosként dolgozó költő
Győri László költő egykor a József Attila Megyei könyvtárban dolgozott, itt bukkant a kéziratban maradt naplóra, amelyből most regényt alkotott.
Forrás: 24 Óra
Fotó: Dallos István
A káder címmel jelent meg Győri László költő, író regénye, amelyről a Kortárs Galériában tartottak könyvbemutatót. A szerző évekig dolgozott könyvtárosként a tatabányai József Attila Megyei Könyvtárban. Annak idején itt bukkant rá a kéziratban maradt naplóra, ez szolgált alapjául A káder megírásához. Győri László a Kilencek költőcsoport tagja nyolc évig élt Tatabányán.
Egy író számára mindig izgalmas feladat egy másik ember bőrébe bújni, különösen akkor, ha az a korszak a közelmúlt történelméhez tartozik. A regény hőse „a káder”, akinek „annak rendje-módja szerint 1950-ben Magyarországon is felvirradt a nagy idők hajnala.” A megyei lap munkáslevelezőjeként hívja fel magára a figyelmet, és a nagybetűs párt óhajára elhagyja a bányát, hogy adminisztratív vonalon szolgálja a szocializmus ügyét.
– A káder című regény nyomon követi hithű hősét, azt, hogy miként boldogul a ráruházott és szívesen vállalt feladatokkal – fogalmazott Kakuk Tamás író a Tatabánya Alkotó Művészeiért Alapítvány és A Vértes Agorája rendezvényén.
Győri László a bemutatón elmondta: a könyvtár pincéjében bukkant rá a három kézzel írott füzetre. Ebben olvashatta el a káder életét, aki képzettség nélkül lett egy mezőgazdasági cég személyzetise. Fogalma sem volt arról, mit kell csinálnia, aztán beletanult. Később börtönbe is került, majd amnesztiát kapott, és végül visszakerült a bányába, ahol újra jól érezhette magát.
A szerző a főhős nevét megváltoztatta, és az alkotás közben több olyan fordulatot is belekomponált a regénybe, amelyet saját személyes életéből merített. A regény azonban ugyanúgy fejeződik be, mint a kéziratban, azaz nem lehet tudni, mi lett a káderrel, valamint a gyerekeivel.