Komplex feladatok

2022.11.08. 09:16

Személykutatást is gyakoroltak a komáromi mentőcsoport búvárai (képek)

A komáromi búvárok nemzeti minősítő gyakorlaton vettek részt Győr-Moson-Sopron megyében.

Sz. D. K.

A Komáromi Települési Mentőcsoport búvárjai a Moson mentőcsapat tagszervezeteivel, a Bakony mentőcsoport búvár tagszervezetével, valamint további 19 települési mentőszervezettel együtt november 5-én, szombaton nemzeti minősítő gyakorlaton vettek részt Győr-Moson-Sopron megyében. A mentőcsapatok civil alapokra épülő társadalmi szervezetek, egyesületek, valamint gazdálkodó szervezetek állományából, illetve speciális esetekben felkért szakértőkből tevődik össze.

Ötévente bizonyítani kell a mentőcsapatok alkalmasságát, fel kell mérni, hogy valóban készen állnak-e szakmailag és technikailag, valamint tudnak-e önállóan egy lezárt területen dolgozni. A komplex és nagyszabású gyakorlat részletében Lébényben, a bányatónál, a gyakorlaton résztvevő mentőcsapatok búvárjainak három fős egységekben kellett a feladatokat végrehajtaniuk a nemzeti minősítési követelmények figyelembevételével.

Árhullámban kellett helyt állniuk

A több részből álló minősítő gyakorlaton a feltételezés szerint Németországban és Ausztriában a Duna vízgyűjtő területén néhány nap alatt többhavi csapadék hullott, a hegyi patakok megáradtak. Bécsben és Pozsonyban rendkívüli védekezési szabályokat léptettek életbe. Az árhullám a folyamatos csapadék utánpótlás miatt lassú. A Duna árhulláma visszaduzzasztotta a Mosoni-Dunát, ezért az érintett településeket árvíz fenyegeti. A kedvezőtlen csapadékos időjárás miatt a Rába folyón szintén megindult egy árhullám. A rendkívüli helyzet miatt Győr-Moson-Sopron Megyében elrendelték az árvízi védekezésbe bevonható szervezetek mozgósítását.

A gyakorlat során a különböző feladatok végrehajtása és az árvízi védekezés több helyszínen zajlott. Győrben az Aranypart területén a védtöltés magasítását kellett elvégezni, így nyúlgát építést, bordás megtámasztást és buzgár elfogást végeztek a csapat tagjai. Egy másik helyszínen egy vízi balesethez is riasztották őket. A feltételezés szerint egy kirándulóhajó vezetőjének rosszulléte miatt irányíthatatlanná vált a hajó, ketten a vízbe estek, így a csapat kutatási, mentési és az egészségügyi komponensét is bevetették. Itt vízből mentési és elsősegélynyújtási feladatokat végeztek a gyakorlat résztvevői.

Egy másik kárhelyszínen szivattyúzási és vízkormányzási feladatokat kellett megoldaniuk, hogy a belvízi elöntést megakadályozzák, majd egy szigeten rekedt fiatalokból álló kirándulócsoportot is ki kellett menteni a csapat tagjainak. A gyakorlat sikeres lebonyolítását több szervezet is segítette közreműködésével, így az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság-Rendőrőrs Komáromból, a Szigetköz - , a Hanság - , a Raab -, és a Sokoró járási mentőszervezet tagjai, illetve segítőként részt vett több közösségi szolgálatát teljesítő diák is.

Lébényben a bányatónál ezzel egy időben a mentőcsapatok búvárainak képességeit is felmérték. Három fős csapatban kellett a feladatokat végrehajtaniuk a nemzeti minősítési követelmények figyelembevételével. A búvároknak különböző tájolási, keresési-kutatási feladataik, személymentés és árvízi védekezési feladataik voltak.

A búvároknak különböző tájolási, keresési-kutatási feladataik, személymentés és árvízi védekezési feladataik voltak. A Komáromi Települési Mentőcsoport részéről: Zsikla György, Csordás János, Lázár Tamás, Szakáll Mária, Kerekes László, Papp András és László István vettek részt a gyakorlaton. A mentőcsoport tagjai, búvár tevékenység szakterületre öt évre szereztek minősítést, melyet a jövőben mentési feladatoknál kamatoztathatnak majd éles helyzetekben is – adta hírül  a megyei katasztrófavédelem.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában