2021.04.21. 11:13
Vigyázat: álvakcinákat, maszkokat kínálnak az internetes csalók!
Az emberek félelmét kihasználva újabb csalók bukkantak fel országszerte. A rendőrök az utóbbi hetekben több olyan webhelyet és fórumot azonosítottak, ahol ismeretlenek koronavírus elleni csodaszereket és vakcinákat próbáltak meg értékesíteni a lakosság részére.
Vigyázzunk, ha az internetről rendelünk, mert ez a csalók fő vadászterülete
Forrás: 24 Óra (illusztráció)
Fotó: Zantleitner Ingrid
A koronavírus-járvánnyal összefüggésben rendszeresen megjelennek a csalók is, akik az általános ijedtséget használják ki átverésre és könnyű pénzszerzésre. A jelenség már a járvány elején megmutatkozott. Halász Viktor százados, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) kiberbűnözés elleni főosztály felderítő osztályának vezetője a Zsaru Magazinnak elmondta, hogy a csalók először maszkokat és fertőtlenítőket kínáltak, sokszor rossz minőségben és jóval értékük felett.
De az is megtörtént, hogy a megrendelők semmit sem kaptak az előre utalt pénzükért. A megyei rendőrkapitányság tájékoztatása szerint ugyan Komárom-Esztergomban a hatósághoz eddig nem érkezett feljelentés a vírussal összefüggő csalásról, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem is tévesztettek meg eddig senkit. Ezért is nagyon fontos, hogy mindenki körültekintően járjon el.
– A tapasztalat szerint szinte valamennyi vírus elleni csodaszert vagy álvakcinát árusító webhelyet külföldön jegyeznek be, és ezek mögött a leggyakrabban külhoni csalók állnak – mondta Halász Viktor. Elmondta: a bűncselekmény gyanúját megalapozó internetes oldalak felderítése után a kibernyomozók eljárást indítanak az üzemeltetők azonosítása és felelősségre vonása céljából. Valamint felveszik a kapcsolatot a tárhelyek szolgáltatóival, hogy a kérdéses oldalakat tüntessék el. A külföldi csalók gyakran igénybe vesznek call center szolgáltatást, azaz külsős, telefonos ügyintézők bevonásával működtetik, és egyben hitelesítik is törvénytelen vállalkozásukat.
– A minél nagyobb haszon elérése érdekében a bűnözők úgy állítják be ezeket a „gyógyszereket”, mint amelyek szigorú bevizsgálásokon estek át, természetes hatóanyagokat tartalmaznak, és teljes hatékonysággal képesek leküzdeni a koronavírus-fertőzést vagy annak bármely szövődményét. Gyakran szakértőket szólaltatnak meg, stúdióbeszélgetéseket imitálnak, és a hirdetéseikben tudományosnak látszó tanulmányokra is hivatkoznak – tette hozzá a szakember. Kiemelte: szó sincs valódi szakértőkről és tudományosan megalapozott véleményekről, főképpen nincs szó hiteles webhelyekről. A fertőzés megelőzésére szolgáló, valódi, bevizsgált és veszélyeket sem rejtő védőoltáshoz pedig csak állami felügyelettel juthatunk hozzá.
Iratokat csalnak ki a hiszékenyektől
Egy dombóvári nő tett bejelentést a rendőrségen. Valaki felhívta, hogy a helyi önkormányzat 50 ezer forintot ad annak, aki koronavírus-oltásra jelentkezik. A telefonáló azt mondta az asszonynak, hogy ehhez nem kell mást tennie, mint a bankszámlaadatait összekészíteni, betenni egy borítékba, és azt kidobni az ablakon, amit majd a hivatal munkatársai összeszednek.
Az elmúlt hetekben több tucat ehhez hasonló tartalmú bejelentés érkezett a Dombóvári Rendőrkapitányságra. Három esetben a sértettek át is adták adataikat a csalóknak, akik ezután több százezer forinttal károsították meg őket. Eddig 20 rendbeli csalás bűntett kísérlete és háromrendbeli csalás bűntett elkövetésével gyanúsítják az elkövetőket.
Koronavírus - térségi hírek
- Tarol az omikron Komárom-Esztergomban: egy nap alatt 570 új fertőzött
- Egy nap alatt 677 új fertőzött Komárom Esztergomban. Tovább érvényes a védettségi igazolvány
- Durva pillanat: átlépte az 50 ezres határt a fertőzöttek száma Komárom-Esztergom megyében
- Bekeményített a vírus: 2000-hez közelít a hétvégi új fertőzöttek száma a megyénkben
- Engedett a Covid, de még nem lélegezhetünk fel Komárom-Esztergomban sem