2020.07.30. 07:24
Másodjára bűnösnek találták a nőt, akinek halálra fagyott az apósa
A Kúria kötelezte új másodfokú eljárásra a Győri Ítélőtáblát egy 2016-os halálesettel kapcsolatban. Most teljesen más ítélet született, mint korábban.
Forrás: Shutterstock
A Győri Ítélőtábla a Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség vádirata alapján megismételt, másodfokú eljárásban gondatlanságból elkövetett emberölés vétsége miatt mondta ki bűnösnek azt a 43 éves lábatlani nőt, aki nem gondoskodott az apósáról, melynek következtében az idős férfi meghalt.
Dr. Reszl Ildikó megyei főügyésztől megtudtuk: a Tatabányai Törvényszék a vádlottat felmentette, és a döntést a Győri Ítélőtábla helyben hagyta azzal a lényegi indokolással, hogy a vádlottnak nem volt jogszabályból, szerződésből eredő kötelessége gondozni a vádlottat, ezen túlmenően minden tőle telhetőt megtett, azt pedig előre nem láthatta, hogy a sértett kimegy a házból és ott elesik, majd pedig megfagy. Az ügyészség felülvizsgálati indítványára a Kúria a Győri Ítélőtábla határozatát hatályon kívül helyezte és új másodfokú eljárás lefolytatására utasította.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, 2016. január 26-án, míg a nő munka után délelőtt lefeküdt aludni, a 81 éves beteg, önmagát ellátni nem képes, mentálisan sérült apósának a felügyeletéről nem gondoskodott. Amíg ő aludt, az idős férfu a kulcsra nem zárt házból egy pulóverben kiment a kertbe, elesett, majd annyira átfagyott, hogy a kórházban életét vesztette. A bácsi már korábban is kiment így a házból, szintén a 2016-os télvíz idején, és akkor is elesett. Akkor az asszony visszavitte a házba.
– A megismételt eljárás eredményeképpen az ügyészség indítványának megfelelően a Győri Ítélőtábla gondatlanságból elkövetett emberölés vétsége miatt bűnösnek mondta ki az asszonyt, tekintettel arra, hogy a vádlott a fennálló gondossági kötelezettségét megszegte, amikor nem zárta be a bejárati ajtót, mielőtt aludni tért, cselekménye következményét pedig azért nem láthatta előre, mert a tőle elvárható figyelmet elmulasztotta, a sértett testi épségének védelme érdekében nem tett és nem is akart semmit tenni – részletezte a főügyész.
Ezért a magatartásáért a bíróság a nőt kettő év próbára bocsátotta, enyhítő körülményként vette figyelembe a javára, hogy büntetlen előéletű, két kiskorú gyermekről gondoskodik, és azt, hogy a sértettnek saját sorsú betegsége is volt, továbbá a jelentős időmúlást.