Vízbánya

2024.07.18. 17:26

A nagyberuházás jelentősen megerősíti a tatai térség vízellátását

Eredményt hirdettek a napokban két jelentős projektben Komárom-Esztergom megyében: mind a tatabányai XIV/A, mind pedig a XV/C jelzésű vízakna fejlesztését a Mészáros és Mészáros Zrt. végzi el az uniós közbeszerzési értesítő adatai szerint. A két projekt egy tágabb vízügyi infrastruktúraprogram részeként valósul meg, a beruházó mindkét esetben az Építési és Közlekedési Minisztérium, valamint az Északdunántúli Vízmű Zrt. konzorciuma.

Kemma.hu

Mint a tender összefoglalójában is írják, maga Tatabánya városa, a tatabányai-oroszlányi térség, valamint Bicske és környéke vízbeszerzését és -ellátását is alapvetően a két tatabányai vízakna (vagy más néven vízbánya) határozza meg. Ezeket eredetileg a szénbányák aktív víztelenítésére létesítették, de ma már csak vízellátási igényeket szolgálnak. A vízaknák – az időközben végrehajtott kisebb felújítási munkák ellenére is – az üzembe lépésük (1965, 1970) időszakának műszaki színvonalát képviselik.

A vízbánya technológiáját  a mai kornak megfelelő színvonalra emeli a hamarosan induló fejlesztés
A vízbánya technológiáját  a mai kornak megfelelő színvonalra emeli a hamarosan induló fejlesztés
Fotó: Flajsz Peter

Most ezek fejlesztése és kapacitásbővítése rajtolhat el, mind a tervezési, mind a kivitelezési munkát beleértve, összesen mintegy 28,191 milliárd forint értékben. A felsőgallai vízakna projektjében számos feladatot elvégeznek a beruházás keretében. A felsőgallai városrészben található XVI/A vízakna az előrejelzett középtávú és hosszú távú vízigények alapján, mintegy 45-50 ezer m3/nap kapacitását 75 ezer m3/napra növelik, ami lehetővé teszi Tatabánya-Oroszlány-Tata térségének biztonságos ivóvíz ellátását. Nem csupán közvetlenül az aknát fejlesztik, hanem egy nyomásfokozóval ellátott felszíni tárolót is kialakítanak.

Mindehhez többek között jelentős bányászati munkák elvégzése mellett fejlesztik a függőakna szállítási képességét, illetve több mint 3 kilométernyi vízvezetéket is kiépítenek, továbbá ivó- és csurgalékvíz szivattyúkat telepítenek.

Felújítják a felszíni létesítményeket, vagyis a szivattyútelepet és összesen négy darab víztározót is. Szintén része a projektnek több másik feladattal együtt  egy nyomásfokozó műtárgy építése, mely a Tatabánya Ipari Park legmagasabb részére is el tudja juttatni a vizet.

A bánhidai városrészben található XV/C vízaknáról a közbeszerzési tájékoztatóban leírják: 2013-2015 között lezajlott a technológiai és vízgépészeti, valamint bányagépészeti felújítása - ezáltal az akna vízkiemelési teljesítménye 30.000 m3/napra nőtt, továbbá vízkezelési fejlesztéseket is végeztek. A vízminőség feltételezett romlása miatt itt további vízkezelési kapacitásokat építenek ki, a jelenleg névlegesen 10000 m3/nap teljesítményű vastalanító kapacitást 20000 m3/nap teljesítménnyel bővítik.

Amikor a víz volt az úr
A nagyegyházi  bányában a termelés a hetvenes évek végén indult. Ez a bánya sokban hasonlított a csordakútira: itt is volt bauxit a szén mellett, fehér bauxit. „Olyan volt, mint a zsír, pergett, a víz pedig olyan volt, mintha teste lett volna” – osztotta meg személyes élményeit Dallos István. Viszont a nyugalmi vízszint alatt volt, így nagyon sokat küldöttek a vízzel. Rengeteg szivattyút telepítettek. Mikor már nagyon veszélyessé és gazdaságtalanná vált a mélyművelés, és a szénvagyon elhelyezkedése is indokolta, külfejtéssel bányásztak. Ez 1983-től 1990-ig volt jellemző.  Képeken látszik az aknaüzem, az irodaépület, s egy különleges épület: a depresziós ház is, amely túlnyomásos és negatív nyomású (depressziós) helyiség volt. Az 1987-es év hozta el a bánya életében a maximális, 1,1 tonnás termelést, ezt követően azonban nagyon sok problémát okoztak a vízbetörések, ezért Szüneteltették, majd 1990-ben teljesen felengedték vízzel a bányát. Bezárt az üzem. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!