2018.01.30. 15:16
Angolul értekeznek a magyar főnévekről
A Nouns and Noun Phrases című kiadvány a Syntax of Hungarian című, nyolcrészesre tervezett sorozat első része.
Budapest, 2018. január 22. Lovász László, az MTA elnöke beszédet mond a Kulturális Örökség Európai Éve 2018 magyarországi programsorozatának megnyitóján a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) 2018. január 22-én. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Forrás: MTI Fotó
Az angol nyelvű, kétkötetes munkát kedden a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) székházában mutatták be Budapesten.
Lovász László, az MTA elnöke hangsúlyozta:
az összefoglaló jellegű munka segíthet megtalálni a magyar nyelv helyét a világban, amelynek – szemben a nagy világnyelvekkel – fontos ismérve, hogy egyetlen nemzethez, egyetlen kultúrához kötődik.
A sorozat segít megmutatni a világnak, hogy milyen magas szinten áll a magyar nyelvészet – mondta Kenesei István nyelvész, a sorozat főszerkesztője. Kiemelte:
az Amsterdam University Press által kiadott kétkötetes, összesen 1257 oldalas munka – amelynek szerkesztője Alberti Gábor és Laczkó Tibor – az MTA támogatásának köszönhetően ingyenesen letölthető és kinyomtatható a kiadó internetes oldaláról.
A sorozat előkészítéseként 2012 és 2016 között 50 nyelvész részvételével zajlott nagyszabású kutatás nyolc munkacsoportban. A kutatás célja az elmúlt 50 év modern nyelvészeti eredményeinek egységes keretbe illesztése, valamint a hiányok pótlása, többek között az osztályozó főnevek számbavétele volt – mutatott rá Kenesei István.
A kutatás eredményeként 121 tudományos közlemény, valamint több ezer oldalnyi nyelvtani leírás készült el.
A sorozat további köteteinek témái az egyszerű mondat szerkezete; a határozószók, névutók és szerkezeteik; az ige és az igei csoport tulajdonságai; a véges idejű alárendelt mondatok; az igeneves tagmondatok; valamint a mellérendelés és az ellipszis tulajdonságai lesznek.
Kitért arra is: a magyar nyelv a nagy nyelvészeti hagyományokkal bíró indoeurópai nyelvek után az egyik tudományos értelemben legjobban feldolgozott más típusú nyelv. Jelenléte és súlya a nemzetközi nyelvészeti irodalomban összemérhető a jóval nagyobb népesség által beszélt japán, kínai vagy arab nyelvével.
Borítókép: Lovász László, az MTA elnöke beszédet mond a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) 2018. január 22-én. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt