2019.09.04. 18:13
Budapest a LOT lengyel légitársaság második bázisává válik
Ez hozzájárul a közép-európai térség és a világ többi része közötti összeköttetések további fejlesztéséhez – mondta Szijjártó Péter szerdán a lengyelországi Krynicában rendezett gazdasági fórumon.
Budapest, 2017. július 7. A lengyel LOT légitársaság Boeing 787-800 Dreamliner típusú repülõgépe érkezik a Liszt Ferenc-repülõtérre 2017. július 7-én. A helyszínen tartott sajtótájékoztatón bejelentették: a társaság New Yorkba és Chicagóba indít közvetlen járatot jövõ nyáron Budapestrõl. MTI Fotó: Máthé Zoltán
Forrás: MTI
Fotó: Máthé Zoltán
A külgazdasági és külügyminiszter a Három Tenger Kezdeményezés országainak területén létesülő közlekedési folyosókról szóló pódiumbeszélgetésen megjegyezte: az új stratégiai együttműködési megállapodás értelmében a LOT budapesti bázisáról jövő nyártól naponta indulnak repülőgépek New Yorkba.
Emlékeztetett arra is, hogy
a lengyel nemzeti légitársaság szeptember 22-én indítja Budapest és Szöul közötti járatát, és hamarosan új járatokat indít a magyar fővárosból Prágába, Stuttgartba, Belgrádba és Szófiába is.
A lengyel infrastrukturális, valamint a szlovák, a litván és a lett közlekedési miniszterrel együtt tartott pódiumbeszélgetésen Szijjártó Péter azt mondta, a közép- és kelet-európai infrastrukturális hálózat fejlesztését is célzó Három Tenger Kezdeményezés akkor lehet sikeres projekt, „ha a szavakat a tettek is követik”.
A miniszter szerint a kezdeményezésnek az olyan fejlesztésekre kell összpontosítania, amelyek pótolják a megfelelő észak-déli közlekedési és energetikai összeköttetések, valamint a térségbeli gyorsvasút hiányát.
A Varsót Csehországon és Szlovákián át Budapesttel összekötő gyorsvasútról elmondta: Magyarország 5 millió eurót szánt a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, a visegrádi csoporton (V4) belül az idei év végéig kellene befejezni a beruházásra vonatkozó koncepciós munkát úgy, hogy ezt figyelembe vegyék a 2022 utáni uniós költségvetési keretben, és a gyorsvasút váljon az uniós TEN-T hálózat részévé.
Az energetikai összeköttetések fejlesztéséről kifejtette: ez a diverzifikáció miatt fontos a gázszállításokban. Magyarország továbbra is csak az orosz forrásoktól függ, mert a döntő térségbeli beruházások – a horvát Krk szigeten épülő gázkikötő, a lengyel-szlovák interkonnektor – még nincsenek befejezve, az amerikai-osztrák cég még nem döntött a romániai fekete-tengeri gáz termeléséről.
A „közép-európai kis-Davosnak” is nevezett Krynicai Nemzetközi Gazdasági Fórumot idén 29. alkalommal szervezték meg. A kedden megkezdődött, péntekig tartó konferencián több mint négyezer politikus, közgazdász, szakértő vesz részt. A fórum szerdai gálaestjén átadják a fórum Év embere díját, amelyet 2016-ban Orbán Viktor miniszerelnöknek adományoztak. Sajtóértesülések szerint az idei díjazott Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő lesz.