2018.04.27. 09:50
Robotokhoz juthatnak a kis – és középvállalkozások
A program célja, hogy növelje a vállalatok versenyképességét, termelékenységét, egyúttal csökkentse a költségeket. valamint, hogy minél többen beszállítói minősítést nyerjenek, és új piacokra léphessenek be.
A magyar ipar duális helyzetén javítana a kormány a kis- és középvállalkozások robotizációjával, jelenleg ugyanis köröket ver rájuk a nagyvállalatok termelékenysége.
Az új kormány első intézkedései között lehet a kis- és középvállalkozások robotizációs programjának kidolgozása, nagyjából másfél hónap múlva indulhat a szektor automatizációja – tudta meg a Világgazdaság Lepsényi Istvántól, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkárától.
A konkrét intézkedések az Ipar 4.0 program keretein belül valósulhatnak meg, ennek elsődleges célja a termelékenység és a versenyképesség növelése.
Ezt terjeszthetik ki az automatizáció és a robotok használatával a kisvállalati szektorra. A szaktárca 200 robotot juttathat el a cégeknek, amelyek képviselőiken keresztül tapasztalatot szerezhetnek a mintaüzemekben, majd ezek példájára építhetik fel saját gyáraikat – bocsátotta előre Lepsényi István.
A kkv-k számára egyébként eddig is nyitva állt az Ipar 4.0 program kapuja, a kezdeményezés honlapján a cégek felmérhetik, mennyire állnak készen a digitális transzformációra. A kisebb cégek igénybe vehetnek egy mentort, aki segít a fejlett megoldások implementálásában, de a beruházási vagy a projektterv elkészítésében is közreműködhet.
Az Ipar 4.0 lényege, hogy növelje a vállalatok versenyképességét, termelékenységét, egyúttal csökkentse a költségeket.
A program célja az is, hogy minél többen beszállítói minősítést nyerjenek, és új piacokra léphessenek be. A program teljes tartama nagyjából fél év, de mindössze 60 órát, vagyis másfél munkahetet kell rászánnia a kkv vezetőjének. Lényeges kiegészítés, hogy az Ipar 4.0 program ingyenes a magyar cégek számára.
A Magyarországon működő nagyvállalatok termelékenysége több mint kétszerese a kkv-szektorénak. Ez több tényezőre vezethető vissza: a bevált termelési folyamatok alkalmazása mellett az automatizációt és a robotizáció magas szintjét lehet elsőként megemlíteni, ha konkrét okokat keresünk.
Mindez hazánk egyik húzóágazata, a járműgyártás esetében fokozottan igaz. A Nemzetközi Robotikai Szövetség adatai szerint az ágazatban használt 2199 robot többsége a nagy autógyártóknál található.