2024.05.26. 17:50
Aggasztó felfedezés: rákot okozhat a cukorbetegség
Magyar kutatók találtak összefüggést a diabétesz és a halálos betegség között.
Aki cukorbeteg, jobban kell figyeljen az egészségére
Forrás: Shutterstock
Fotó: Proxima Studio
A PTE Klinikai Központ belgyógyászati klinikája vezetésével lezajlott, az egész országra kiterjedő vizsgálat áttörést jelent a betegségek kialakulásának összefüggésében – írja Pécsi Tudományegyetem közleményére hivatkozva az MTI.
A kutatás keretében 50 ezer 2-es típusú cukorbeteg adatait vetették össze 7 millió nem cukorbetegével. Azt találták, hogy
több mint négyszeres volt a cukorbetegekben a daganat kockázata a nem cukorbetegekkel összevetve.
A munkacsoport vezetőjét, Wittmann Istvánt idézve kiemelték, a vizsgálat szerint a cukorbetegek közül a fiatalabb korosztályban nagyobb volt a kockázatkülönbség, mint az idősekében:
a legnagyobb kockázatkülönbség a hasnyálmirigy-, a máj- és a veserák – 17-, 9-, illetve 7-szeres – esetében volt megfigyelhető. Azt is jelezték, hogy az egyes daganatok előfordulása csökkent az elmúlt években a nem cukorbetegek körében, de a cukorbetegeknél nem változott az arány.
A kutatás szerint a 2-es típusú cukorbetegség felfedezése utáni fél éven belül javasolt a daganatok szűrésének elvégzése, a fiatalabb cukorbetegek esetében pedig elsősorban a hasnyálmirigy-, a máj- és a veserák szűrése kiemelten fontos, az időben felfedezett elváltozás ugyanis nagyobb eséllyel gyógyítható sikeresen – emelték ki a közleményben.
Világszerte egyre több a cukorbeteg
A cukorbetegség ma már népbetegségnek számít. Nagyon sok az érintett világszerte. A világon 442 millió cukorbeteg él, ez az elképesztően magas szám amiatt is van, hogy az utóbbi évtizedekben egyre többen betegedtek meg diabétesszel. 1980-ban még csak 108 millió cukorbeteget regisztráltak. A cukorbetegség számos súlyos szövődménnyel is járhat, mint például vakság, stroke, alsóvégtag-amputáció. Minden évben 1,5 millióan halnak meg a cukorbetegség és szövődményei következtében. A betegség felismerése és helyes kezelése elsődleges fontosságú a betegség kimenetelének szempontjából.
A súlyos szövődmények kialakulása ellen szerencsére sokat tehetünk; a gyógyszerek szedésén kívül tulajdonképpen az egészséges életmód alapjait érdemes erősíteni, úgymint az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a stresszkezelés.