2019.05.15. 10:41
Felüdülést jelenthet egy kis zöld terület a város szívében
Amint van egy kis lehetősége az embernek, azonnal „kimegy a zöldbe”. De hova menjen a városlakó? Hát a közösségi kertbe!
Forrás: Shutterstock
Fotó: Oscity
Ha valaki olyan szerencsés, hogy szorosabb kapcsolatot ápol a vidékkel, s olyan helyre tud utazni, ahol kert is van, azt tapasztalja, hogy ott folyamatosan, tavasztól őszig, sőt néha még télen is, zajlik az élet. Ültetni kell, kapálni, locsolni, leszedni a termést, s utána nagy örömmel asztalhoz ülni és mindet megenni. Együtt van a család, sok esetben még a barátok is becsatlakoznak, így minden adott ahhoz, hogy jó hangulatban teljen egy-egy közösen eltöltött nap – írja a csalad.hu.
De kertekkel ma már nem csak a falvakban lehet találkozni. Közel 10 éve újból megjelentek a városokban is. Sokan hihetnék, hogy ez milyen remek, újszerű történet, de nem így van. Magyarországon először a két háború közti időszakban hódítottak a parcellák, melyet az akkori élelmiszerhiány hívott életre. De amint az ország helyreállt gazdaságilag, a városi emberek ismét szívesebben jártak a piacokra beszerezni a friss zöldséget és gyümölcsöt.
Aztán valami ismét történt, s a világ nagyvárosaiban egyre több szabad terület zöldült ki az elmúlt években, így Budapesten, és számtalan vidéki helyszínen is. Kisebb-nagyobb, néhány tíz négyzetméteres minikertektől a többszáz négyzetméteresig, osztott parcellákon veteményeznek ismét a környezettudatos, egymás munkáját megbecsülő városlakók akár családosan is. Hiszen a közösségi kertek ápolása sok olyan fontos üzenettel bír, amelyet a városok legapróbb lakóinak is meg kell tanulniuk ahhoz, hogy a fenntartható fejlődés még hosszú ideig szinten legyen tartva Magyarországon.
Ezért nézzük meg pontokba szedve, mire jók ezek a zöld szigetek mindazon túl, hogy szebbé teszik környezetünket.
Környezetvédelem
Közösség kialakítása
Oktatás
Az egészségre gyakorolt pozitív hatás