2017.10.27. 10:42
Így csökkenthető a közlekedési balesetek száma ősszel
Ősszel a közlekedési balesetek bekövetkezésében jellemzően szerepet játszik, hogy a sofőrök nem az időjárási, látási és útviszonyoknak megfelelően vezetik járműveiket.
Budapest, 2012. március 8. Kovács Tímea tanulóvezetõ gépjármûvezetõi gyakorlati vizsgára készül a Budapest Fõváros Kormányhivatala Közlekedési Felügyelõsége Budaörsi úti oktatási központjának udvarán. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Fotó: Koszticsák Szilárd
Az őszi időjárással járó változások jelentős hatást gyakorolnak a közúti közlekedésre is, hiszen kedvezőtlenebbé válnak az út-, az időjárási- és a látási viszonyok. Fontos, hogy a járművezetők mindig az időjárási-, látási- és útviszonyoknak megfelelően vezessék gépjárműveiket, próbáljanak meg fokozatosan alkalmazkodni a megváltozott látási és útviszonyokhoz, tekintettel az esetleges ködös, esős időjárásra – hívja fel a figyelmet a rendőrség a police.hu oldalon.
Nagyobb követési távolság tartásával megelőzhetőek az erre az időszakra leginkább jellemző balesetek.
Lassabb, körültekintőbb, előrelátóbb vezetéssel meg lehet előzni a gyalogos baleseteket, még ha azt a gyalogos figyelmetlensége is váltaná ki.
Fokozott figyelemmel kell lenni a gyalogos átkelőhelyek, iskolák, buszmegállók környékén figyelmetlenül az úttestre lépő gyalogosokra.
Az úttestre lehullott falevelek jelentős kockázatot jelenthetnek, különösen akkor, ha a reggeli pára, eső, vagy más csapadék miatt azok csúszóssá válnak,
de elfedhetik a burkolat esetleges hiányosságait, közöttük a mély kátyúkat is.
A hajnali, illetve kora reggeli fagyok is komoly veszélyt jelenhetnek, hiszen jeges foltok alakulhatnak ki az úttesten. Ezért kell különös figyelmet fordítani a tapadási viszonyok váratlan, jelentős és kedvezőtlen megváltozására.
Továbbá fontosnak tartja a rendőrség felhívni a figyelmet arra, hogy:
A rendőrség további tanácsai a biztonságos őszi vezetéssel kapcsolatban:
Legyen mindig napszemüveg a gépjárművünkben! Ősszel a napfény a szokásosnál is ragyogóbb lehet, az erős napfény gyakran okozhat olyan jelentős tükröződéseket, melyek korlátozhatják a látást. Különösen a napfelkeltét követő, valamint a naplemente előtti órákban – ami gyakorlatilag egybe esik a reggeli és késő délutáni csúcsforgalom idejével – számolnunk kell a napsugarak vakító hatásával. A napellenző ilyenkor nem nyújt elégséges megoldást, a napszemüveg viselése azonban csökkentheti az ilyen jellegű balesetek kialakulásának a veszélyét. A napfény vakító hatása szennyezett szélvédő esetén fokozódik, ezért fontos, hogy azok tiszta és páramentes állapotban legyenek.
Ügyeljünk a vadveszélyre! Ősszel gyakrabban következnek be vadelütések, ezért óvatosabban és körültekintőbben közlekedjünk olyan útszakaszokon, ahol vadon élő állatok megjelenésére számíthatunk (ezt jelzőtábla is jelzi), a fokozott óvatosság különösen hajnalban és alkonyatkor indokolt.
Borítókép: Tanulóvezető
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd