állatvédelem

2017.09.13. 16:31

Óriási veszély leselkedik a fakó keselyűkre

Egy magyar szervezet is fellép a madarak érdekében.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) is csatlakozik ahhoz a keselyűvédelmi kampányhoz, amely betiltaná az állatgyógyászatban használt diklofenák nevű hatóanyagot. A diklofenák tartalmú gyulladáscsökkentő gyógyszerrel kezelt háziállatok tetemei ugyanis évente több ezer fakó keselyű halálát okozzák Európában – közölte a Orbán Zoltán, az MME szóvivője szerdán az MTI-vel.

A gyulladáscsökkentő gyógyszer ugyanis akkor is az állat szervezetében marad, ha az elpusztul. A tetemeken táplálkozó keselyűk szervezete pedig különösen érzékeny a diklofenákra, így ha esznek abból az állatból, amelyet ezzel a hatóanyaggal kezelnek, a keselyűk súlyos vesekárosodást követően szinte minden esetben elpusztulnak.

A 20. század végén az ázsiai országokban a diklofenák okozta mérgezések miatt kevesebb mint 10 év alatt jelentősen csökkent egyes keselyűfajok populációja, ami a kipusztulás szélére sodorta őket. A diklofenák a legelőn kint hagyott haszonállatok tetemeinek csupán egy százalékában volt jelen, mégis elegendő volt ahhoz, hogy az indiai szubkontinenst majdnem teljes keselyűállományát kipusztítsa.

Spanyolországban, Portugáliában és Olaszországban él Európa keselyű állományának 95 százaléka. Spanyolországban évente körülbelül 6000 fakó keselyű pusztulhat el a szer használata miatt – ez egy 10 éves időszakot vizsgálva 70 százalékos állománycsökkenést eredményezne.

A madárvédők szerint a diklofenák betiltása nem befolyásolná kedvezőtlenül a haszonállatok egészségét vagy az állattartók megélhetését, mivel a piacon elérhető több olyan gyulladáscsökkentő szer, melynek hatása és ára hasonló és még a keselyűkre nézve is biztonságos. Többek között India, Pakisztán, Nepál és Irán már korábban betiltotta a szer használatát az állatgyógyászatban.

A kampányt öt európai madárvédelmi- és természetvédelmi szervezet: a spanyol SEO, a Keselyűvédelmi Alapítvány (VCF), a portugál SPEA, a WWF Spanyolország, valamint a BirdLife Európa és Közép-Ázsia kezdeményezte.

Borítókép: AFP / CORDIER Sylvain / hemis.fr / hemis.fr / Hemis

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!