2018.03.04. 15:45
Megpróbálják megmenteni az utolsó északi szélesszájú orrszarvút
Állapotának rosszabbodása az alfaj kihalásával fenyeget.
Maasai warriors pose with Sudan, the only male of the last three northern white rhino sub-species on the planet, on June 18, 2017 following a charity cricket match played in the wilds of Laikipia county's Ol-Pejeta Conservancy, at the foot of Mount Kenya, and home to the last three northern white rhino sub-species on the planet. The two-day tournament dubbed 'Last Male Standing' is an annual charity event that aims to raise awareness of the plight of the nothern-white rhino and creates funding to continue ongoing research into ways to save the sub-species from extinction. / AFP PHOTO / TONY KARUMBA
A 45 éves Sudan nevű hím Kenyában él két nőstény társaságában.
2017 végén jobb hátsó lábát fertőzés támadta meg, amelyet akkor még meggyógyítottak az állatorvosok. Ugyanazon a lábán találtak a közelmúltban egy újabb, súlyosabb fertőzést – közölték a Kenya középső részén fekvő Ol Pejeta vadvédelmi terület illetékesei.
„Aggódunk érte, nagyon öreg már, és nem akarjuk, hogy szükségtelenül szenvedjen”
- tették hozzá.
Sudan és a két nőstény, Najin és Fatu, valamint egy azóta elpusztult másik hím északi szélesszájú orrszarvú 2009-ben érkezett egy cseh állatkertből Kenyába.
Zoológusok azt remélik, hogy megmenthetik az alfajt a kihalástól oly módon, hogy egy déli keskenyszájú orrszarvú mesterséges megtermékenyítés révén béranyaként kihordhatná utódaikat. A mesterséges megtermékenyítéshez elpusztult orrszarvúknak a berlini Leibniz Zoológiai és Vadállatkutató Intézetben őrzött spermáit, valamint az Ol Pejeta-i nőstények petesejtjeit használnák fel.
Az északi szélesszájú rinocéroszok egykoron Csád, Szudán, Uganda, Kongó és a Közép-Afrikai Köztársaság területén éltek, az 1960-as években még kétezer példányra becsülték a populációt.
Az utolsó vadon élő példányt több mint egy évtizede látták a kongói Garamba nemzeti parkban,
amelyre gyakran átterjednek a térségben dúló fegyveres összecsapások. Az állatok egy részét ugyan Kenyába telepítették, de nem tudták meg menteni őket a pusztulástól.
A déli keskenyszájú orrszarvúból mintegy 20 ezer él Afrikában a fajmentő erőfeszítések eredményeként.
Borítókép: Maszáj harcosok pózolnak Sudan-nal Kenyában
AFP PHOTO / TONY KARUMBA