2019.02.07. 13:30
Megmutatjuk, melyik mobil mekkora sugárzást gyakorol a tulajdonosára
Szigorú vizsgálat alá vetette a német Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal a legtöbb forgalomban lévő okostelefont. Íme, a zavarba ejtő eredmény.
Vajon káros hatást gyakorol a mobiltelefonok sugárzása az emberi szervezetre? Évek óta napirenden a kérdés, hogy a fülünkhöz, s így az agyunk közelében, vagy a zsebben tartott, éjjel az éjjeliszekrényen töltődő mobil káros hatást gyakorol-e?
Ártalmas vagy nem a telefon sugárzása?
Megoszlanak tudományos körökben a vélemények.
Akad svéd kutatás, amelyik egyenesen arra jutott, hogy agydaganatot okoz, egy izraeli csoport vizsgálata pedig a nyálmirigyek jó és rosszindulatú elváltozását valószínűsíti.
Mások patkánykísérletekben úgy találták, hogy a hímek rákosak lettek, a nőstények meg nem, miközben az egerek simán megúszták ugyanazt a dózist.
Míg az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatóság szerint ártalmatlanok a telefonok, a WHO, az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutató Szervezete talán rákkeltőként tartja számon a telefonokat.
Mire jutottak a német vizsgálatban?
Németekhez illő precizitással mérték le mintegy ötven gyártó közel háromezer készülékének sugárzását. Nem mentek bele tudományos vitákba, csak rögzítették, hogy bár nincs egységes iránymutatás a biztonságról, a Der Blaue Engel (Kék angyal) német környezetvédelmi tanúsítványa
csak olyan telefonokat fogad el, amelyek fajlagos sugárzási aránya aránya kisebb, mint 0,60 watt/kg.
Az alábbi táblázatban bemutatott összes telefon fülhöz tartva több mint kétszeresét hozza ennek a referenciaértéknek.
Közzétették a vizsgálatuk éllovasait is, azokat a készülékeket, amelyek a legkevesebb sugárzást bocsátották ki.
Azért kimutathatók tendenciák évek alatt és gyártók szerint
Úgy tűnik, az újabb készülékek kevésbé sugároznak, mint a régebbi gyártásúak.
A német Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal adatai alapján a legalacsonyabb sugárzást a Samsung Galaxy Note8 bocsátja ki – fajlagos abszorpciós sebessége 0,17 W/kg. Úgy tűnik, a Samsung készülékei általában is kiemelkedően jól teljesítenek ebből a szempontból.
A legnagyobb rivális Apple két készüléke is a legintenzívebb sugárzást kibocsátó telefonok listáján található.
Messze a leginkább lehangoló adatokat a kínai Xiaomi és a OnePlus produkálta. Átlagosnak vehetők a Sony, a Huawei és az LG gyártmányai.
A többi készülék adatai is fellelhetők a német nyelvű (angolul is beszélő) hivatal weboldalának adatbázisában.
Mit tehet, akit zavar a „talán rákkeltő” minősítés?
Még azok a kutatások is, amelyek elutasítják, hogy rákkeltők lennének az okostelefonok, többnyire úgy vélik, nem árthat kevésbé érzékeny helyeken tartani-tárolni a készülékeket.
Akit aggaszt az esetleges kockázat, s teheti, használja minél többet kihangosítóval vagy fülhallgató-mikrofon szettel a kütyüt.
Borítókép: Shutterstock