2019.02.15. 15:27
Huawei-ügy: független mobil hálózati tesztelést akar a GSMA
Egységes technikai követelményrendszer és tesztelési szabvány kidolgozására szólította fel az európai kormányokat a távközlési ágazat szakmai képviseleti szervezete, a GSMA.
Forrás: Shutterstock
A világszerte mintegy 800 távközlési szolgáltatót tömörítő szakmai szervezet lépésének a kínai Huawei mobil hálózati berendezés gyártó vállalat távközlési fejlesztési tenderekből való kizárására tett amerikai kezdeményezés adott aktualitást.
A képviseleti szervezet szerint az élvonalbeli technológiai cég kizárása a mobil hálózati fejlesztési tenderekből súlyos zavarokat okozna a berendezések beszállítói láncában, évekkel visszavetné a következő generációs szolgáltatói hálózatok kiépítését és áremelkedéssel terhelné meg mind a kivitelezőket, mind a szolgáltatók ügyfeleit.
Nyilvánvalóan a Huawei kizárásáról van szó
„Ezeket az igen súlyos következményeket – legyenek akár szándékoltak akár nem – teljes mértékben ki lehetne küszöbölni” – szögezi le a GSMA a távközlési szakma legrangosabb nemzetközi seregszemléje, a barcelonai Mobile World Congress (MWC) előtt bő két héttel kiadott közleménye.
A Reuters hírügynökség értesülése szerint az MWC napirendjén szerepel egyebek között a távközlési cégek vezetőinek zárt ajtók mögötti megbeszélése is arról, milyen veszélyeket hordoz az ágazatra nézve, ha a Huaweit kizárnák a kormányok távközlési fejlesztési tendereikből.
Versenyhelyzetet és függetlenséget kíván a GSMA
A GSMA közleményében bejelentette: munkacsoportot állít fel európai mobil szolgáltatók bevonásával annak megvizsgálására, hogyan lehet a távközlési szolgáltató cégeknél már alkalmazott tesztelési eljárásokat külső szereplők, független laboratóriumok részvételével, vagy az 5G technológiai szabványok kidolgozásával foglalkozó 3GPP bevonásával kibővíteni.
A szervezet javaslata szerint a távközlési szolgáltatóknak és a kormányoknak meg kellene állapodniuk az Európában alkalmazandó tesztelési eljárásról és közös garanciát kellene adnia annak biztonságára nézve.
„Hogy megerősítsük a felhasználói bizalmat a szolgáltatói hálózat biztonságában és egyúttal garantáljuk a versenyt is a berendezések szállítói között.”
A GSMA számításai szerint a mobil távközlési szolgáltató cégek 300-500 milliárd dollárt fognak 2025-ig az egyebek között a hálózatra kapcsolt termelőipari berendezéseket is szupergyors adatforgalommal kiszolgáló 5G mobil hálózati rendszerek kiépítésére fordítani.
„Arra szeretnénk felhívni az európai döntéshozók figyelmét, hogy a kommunikációs hálózati infrastruktúra biztonságának garantálására törekedve ne veszítsenek el szem elől más, nem kevésbé fontos szempontokat sem, mint a verseny, az innováció, vagy a felhasználókra gyakorolt hatás”.
Borítókép: Shutterstock